banner2

banner1

banner22

Kaynarca’da ilginç düğün adeti

Kaynarca İlçesinde kısıtlamalar öncesinde yapılan son düğünde ilçeye özgü ‘kaynana dili kesme’ adeti yerine getirildi. Gelinin bir yakını, eline aldığı keserle kütüğü yonttu.

Kaynarca 04.09.2020, 12:51 Editör: Ebru Bulut
banner48

HABER/Murat HAZER

İLGİNÇ ADET

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı doğrultusunda İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il Valiliğine gönderilen ‘Covid-19 Ek Tedbirleri’ isimli genelge kapsamında 4 Eylül itibariyle düğünlere getirilen kısıtlama öncesinde Kaynarca İlçesinde gerçekleştirilen İrem Kara ve Sultan Selim Çakır’ın düğün töreninde, ilçeye özgün bir ilginç bir adet yerine getirildi. Gelinin bir yakını, eline aldığı keserle düğün salonunun ortasına getirdiği kütüğü yonttu. ‘Kaynana dili kesme’ ismi verilen bu adeti yerine getiren vatandaşlar, eğlenceli anlar geçirirken damat ve gelin içinde dil kesme adeti yerine getirildi.

KISITLAMA ÖNCESİ SON DÜĞÜN

Düğünlere getirilen kısıtlama nedeniyle 4 Eylül akşamı olacak düğünlerini 1 gün önceye aldıklarını belirten İrem Kara, "Düğümüz yarın olacaktı ama maalesef yasaklar nedeniyle 1 gün önceye alındı” ifadelerini kullanırken gelinin annesi Hatice Kara, “Salgın nedeniyle düğünler iptal olacağı için 1 gün önceye aldık. Biraz sıkıntı yaşadık ama düğünümüzü gerçekleştirdik. Düğünümüzü yaparken de adetlerimizi ve törelerimizi unutmadık, yerine getirdik” dedi.

“ADETLERE UYDUK”

Damat Sultan Selim Çakır’ın annesi Mine Çakır ise, “Kaynananın dilini kesmek Kaynarca’ya özgü bir gelenekmiş bizde bu adete uyduk. Gelini aldık kendi evladım gibi taşıyacağım, inşallah kendi evladım gibi severim, sevilirim. Allah hayırlı etsin” dedi.


Yorumlar (0)