banner2

banner1

banner22

Kaynarca’da hurdalardan makine yaptı

Kaynarca İlçesinde yaşayan Kadir Aydın isimli genç, İnternette 4 bin 750 TL’ye satılan Mısır Taneleme Makinesini alamayınca 100 TL’lik hurda malzemeden kendi makinesini yaptı.

Kaynarca 02.01.2021, 09:32 Editör: Ebru Bulut
banner48

HURDA MALZEMEDEN KENDİ MAKİNESİNİ YAPTI

Kaynarca İlçesine bağlı Ortaköy Mahallesi’nde çiftçilik yapan Kadir Aydın isimli genç, her yıl ektiği ve kurutarak tane yapıp sattıkları mısırı tanelerine ayıran bir makine satın almak için internetten araştırma yaptı. Yenilerinin 4 bin 750 TL civarında olduğunu gören ve fiyatı çok bulan genç, 100 TL’lik hurda malzemeden kendi makinesini yaptı. Eskiden mısırları elleriyle ufaladıklarını söyleyen anne Havva Aydın (52), “Eskiden mısırları bu şekilde ufalıyorduk. Allah razı olsun, oğlum bana bir makine yaptı. Teşekkür ederim, sağ olsun” ifadelerini kullandı.

“MAKİNENİN 100 TÜRK LİRASI GİBİ BİR MALİYETİ OLDU”

100 TL’lik hurdadan makine yapan Kadir Aydın, “Ben böyle bir makine icat ettim. Bilirsiniz Anadolu’da Patos Makinesinin olmadığı yerlerde mısırı çuvala koyup sopayla döverek tanesini ayırırlar. Ben de internetten bir araştırma yaptım. Makinenin fiyatını araştırdım, sanırım her yerde de satılmıyor. Makine sadece Balıkesir’de üretiliyor sanırım. 4 bin ile 5 bin Türk Lira arası bir fiyata geliyordu. Ben de almak istemedim ve kendim yapmaya çalıştım. Hurdalıkta bulduğum tarım araçlarının parçalarından bir makine yaptım. Süt makinesinin motorunu taktığımız makinede varil ve zincir gibi hurdalıktan alınan malzemeler kullandım. İçerisine zincir sistemi bağladık. Milin dönmesiyle birlikte zincirler mısıra vurduğunda mısırı tanelerine ayırıyor. Posasını ise sağlam bırakıyor. Bu şekilde eleme işlemini yapıyor. Bu makinenin bana 100 Türk Lirası gibi bir maliyeti oldu. Çünkü malzemelerin birçoğunu kendi araçlarımızdan ve hurdalıktan bulduğumuz için uyguna geldi. Bir tek kasnak ve bilyalara para verdim ve maliyeti de 100 Türk Lirası oldu” dedi.

Yorumlar (0)