banner2

banner1

banner22

Kaynarca'ya deve kuşu çiftliği kurdu

Lübnan’da öğretim görevlisiyken arkadaşının tavsiyesi üzerine deve kuşu çiftliği kurmaya karar veren 38 yaşındaki yatırımcı Prof. Dr. Samih Ezzeddine, Kaynarca İlçesinde deve kuşu çiftliği kurdu. Ailesiyle birlikte Sakarya’ya yerleşen Ezzeddine, buradan yurt dışına satış yapmaya başladı.

Kaynarca 27.01.2021, 09:45
banner48

Lübnan’da öğretim görevlisi olarak çalışan 38 yaşındaki Prof. Dr. Samih Ezzeddine, bir arkadaşının tavsiyesi üzerine Kaynarca İlçesinde gelerek Uzakkışla Mahallesinde bir çiftlik kiraladı. Çanakkale’de bulunan bir deve kuşu çiftliğinden 21 adet deve kuşu satın alan yatırımcı, kiraladığı 900 metrekare çiftlikte, aldığı deve kuşlarını üretime kazandırmak için beslemeye başladı. Yaptığı araştırma sonucu deve kuşu üretiminde İsrail’in öne geçtiğini gördüğünü söyleyen Prof. Dr. Samih Ezzeddine, Türkiye’nin deve kuşu üretiminde İsrail’i geçmesini istediği için burada yatırım yaptığını söyledi.

“YURTDIŞINDA DA SATMAYI DÜŞÜNÜYORUZ”

Arkadaşının tavsiyesi üzerine Türkiye’ye gelerek deve kuşu çiftliği kurduğunu söyleyen Prof. Dr. Samih Ezzeddine, “Lübnan’da öğretim görevlisi olarak çalışıyordum. Oradaki bir arkadaşım 10 deve kuşu satıl aldı ve 10 anaçtan 200 anaca kadar çıktı. Daha sonra ise Avrupa’ya kadar açıldı. Ben de bu arkadaşımın tavsiyesi ile Türkiye’ye taşındım ve deve kuşu satıl aldım. Şuanda bu deve kuşları yılda 30 ile 120 yumurta arasında yumurtluyor. Yumurtlamaya ise 2 yaşında başlıyor. Civciv olarak 1500 TL’ye satılırken, bir anaç ise 10 bin ile 12 bin TL arasında alınabiliyor. Deve kuşları ise 60 ile 80 yıl arasında yaşantısı var. Deve kuşları koşmak için büyük alan istiyor. Ne kadar koşarsa o kadar iyi oluyorlar. Yılda 300 kilogram yem yiyorlar ve 100 kilogram alabiliyorlar. Etin kilosu ise 200 TL ile 250 TL arasında değişiyor. Avrupa’ya gönderdiğimiz zaman daha farklı bir fiyat ile satışı yapılıyor. Bu yüzden yurtdışında da satmayı düşünüyoruz. Deve kuşu 1 yaşına geldiğinde 100 kilo olarak kesiliyor. Biz yakınımızda bulunan kesimhane ile anlaşma yaparak büyüyen deve kuşlarını orada keserek satacağız” dedi.

“TÜRKİYE’Yİ İLK SIRAYA TAŞIYACAĞIZ”

Deve kuşunun rağbet gördüğü ülkeleri anlatan Prof. Dr. Samih Ezzeddine, “İran ve İsrail deve kuşu ile ilgilenen ülkeler arasında. İsrail deve kuşu üretiminde dünyada ilk sırada çünkü kırmızı et çok önemli onlar için. Biz de kardeş ülkemize gelerek bu işe başladık. Türkiye’yi deve kuşu üretiminde ilk sıraya taşıyacağız” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (1)
Gökhan 2 ay önce
Ben yumurtasını almak ıstıyorum yemekli olacak nasıl ıletısım gece bilirim telefon numaram 05398138190 benım numaram