banner2

banner1

banner22

Kaynarca İlçe Sağlık Müdürü'nden kanser taramasına davet

Kaynarca İlçe Sağlık Müdürü Dr. Burak Samet Çakır 4 Şubat Dünya Kanser Günü dolayısıyla ilçede yaşayan vatandaşları Toplum Sağlığı Merkezine gelerek Kanser taraması yaptırmaya davet etti.

Kaynarca 05.02.2021, 20:01 Editör: Onur Güden
Kaynarca İlçe Sağlık Müdürü'nden kanser taramasına davet
banner48

4 Şubat Dünya Kanser Günü sebebiyle ilçede yaşayan vatandaşları kanser taraması yaptırmak için Toplum Sağlığı Merkezine davet eden İlçe Sağlık Müdürü Dr. Burak Samet Çakır yaptığı açıklamada, “Kanser, dünyada ve ülkemizde ölüm sıralamasında kalp ve damar hastalıklardan sonra ikinci sırada gelen önemli bir toplum sağlığı problemidir. Dünya genelinde giderek artan bir sağlık problemi olan kanser, toplumlarda önemli bir sosyoekonomik yüke, bireylerde de maddi ve manevi kayıp ve zorluklara yol açmaktadır. Bunun yanı sıra kanserin önemli bir kısmının önlenebilir olması bu konuya verilen önemin de giderek artmasına yol açmıştır. Kanser oluşumunun %90-95’inden çevresel etkenler sorumludur. Kötü beslenme, sedanter yaşam, tütün kullanımı, alkol kullanımı, güneş ışığının zararlı etkilerine maruz kalma gibi kanser oluşumunda etkisi olan çevresel etkenlerin kontrol altına alınmasıyla kansere yakalanma oranı azalacaktır. Doğru korunma stratejileri ile kanserlerin üçte birini önlemek mümkündür. Dolayısıyla sağlıklı yaşam davranışları ile kansere karşı korunabilmekte ve tarama programları sayesinde erken teşhis konularak bireylerin yaşam süreleri uzatılabilmektedir. Bilindiği üzere tüm dünyada 4 Şubat, kansere yönelik bilincin ve farkındalığın artırılması amacı ile “Dünya Kanser Günü” olarak belirlenmiştir. İlimizde ve ilçemizde kanser ile mücadele konusunda halkı bilgilendirme ve farkındalık oluşturma çalışmaları düzenli olarak yapılmaktadır. Kanser taraması yaptırmak isteyen vatandaşlarımızı Kaynarca Toplum Sağlığı merkezine bekliyoruz” dedi.

TARAMA YAPILACAK KANSERLER VE YAŞ GRUPLARI

Kanser’de erken teşhisin önemini vurgulayarak tarama yapılacak kanser ve yaş gruplarını da açıklayan Çakır, “Kanser taraması; kanseri, tedavisinin çok daha kolay ve etkili olabildiği erken evrelerde yakalamak için test ve muayenenin yapılmasıdır. Bu amaçla; 40-69 yaş grubundaki kadınlar meme kanseri (mamografi ile),30-65 yaş grubundaki kadınlar serviks (rahim ağzı) kanseri taraması (HPV DNA –Smear testi), 50-70 yaş kadın ve erkekler kolorektal (kalın bağırsak) kanser taramaları (gaitada gizli kan)” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)