banner2

banner1

banner22

Hasta diye satın aldığı inek üçüz doğurdu

Kaynarca ilçesinde hayvan alım satımı yapan bir vatandaşın 15 gün önce hasta diye satın aldığı inek tek batında üçüz doğurdu.

Kaynarca 21.11.2020, 12:53 Editör: Aysima Kortak
banner48

Osmanlı mahallesinde yaşayan çiftçi Şefik Erkan hasta olduğu gerekçesi ile yerli ırk ineğini 49 yaşındaki hayvan ticareti ile uğraşan Mesut Akıncı’ya sattı. Satın aldığı ineği Gölce mahallesindeki ahırına getiren Mesut Akıncı, veteriner çağırarak ineğin tedavisini yaptırdı. Veteriner hekim Mesut Akıncı’ya ineğin hamile olduğunu doğumunun yakın olduğunu söyledi. Akşam saatlerinde doğum sancısı tutan inek için tekrar veteriner çağırıldı. Uzun uğraş sonucu doğum başarılı bir şekilde gerçekleştirilirken, inek tek batında üçüz doğurdu.

“ÜÇÜZ BUZAĞILARIMIZ OLDU”

Uzun uğraş sonucu başarılı bir doğum gerçekleştiren Veteriner Hekim Mustafa Kaya ‘’Bu sene ikinci ayın on dördünde yerli kırması annemizi Fransız cinsi Montofon ırkıyla tohumladığımızda ülkemizde ender görülen olaya şahitlik yaşadık. Üçüz buzağılarımız oldu, buzağılarımız sağlıklı gayet iyiler. Anne sütlerini içtiler. Yetiştiricimiz de bu durumdan gayet memnun. Ülkemizdeki ırk ıslağının ne kadar önemli olduğunu buradan anlıyoruz. Bütün üreticilerimizden suni tohumlamaya değer vermesini umuyoruz’’ dedi.

“BİRAZ HASTA OLDUĞU İÇİN ALDIM”

Üçüz buzağıları olan Mesut Akıncı ise “Bu ineği biraz hasta olduğu için aldım. Veteriner arkadaşla tedavisini yaptık. Doğumunu yaptı ve üçüz oldu. Hayvanlarımız sağlıklı, şuanda bundan dolayı çok mutlu ve gururluyum” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)