banner2

banner1

banner22

Girişimcilik örneği

Kaynarca ilçesinde Arzu Tosun isimli girişimci kadın kolundaki bilezikleri bozdurarak sera kurdu. Amacının aynı köyde yaşayan diğer kadınlara örnek olmak olduğunu belirten Tosun, “Kadınlar, küçük bir sera kurarak kendileri üretim yapabilir” dedi.

Kaynarca 09.06.2020, 10:07
banner48

Haber/Murat Hazer

ÖNCE EĞİTİM ALDI

Sakarya’nın Kaynarca İlçesine bağlı Kayacık Mahallesinde yaşayan 45 yaşındaki Arzu Tosun, gittiği Seracılık Kursu sonrasında ailesine ait 1 dönümlük arazi içine 72 metrekare sera kurarak üretime başladı. Kısa sürede verim alan Arzu Tosun, “Elimdeki bileziklerimi bozdurup buraya bir sera kurdum. Küçükte olsa bu deneme serasını kurarak organik tarım yapmak istiyorum. Seraya ilk önce domates, salatalık, biber, patlıcan hepsinden ektim. Yerli tohumlar ile de deneme yapıyorum. İhtiyaç fazlasını satarak aile bütçesine katkına bulunacağım. Benim ayrıca amacım diğer köydeki kadınlara örnek olmak. Ben ilçeden gelip tarım yapıyorum. Kadınlar küçükte olsa sera kurup çalışıp üretebilirler.  Köyde yaşayan kadınlarda çalışıp üreterek aile bütçesine katkıda bulunabilirler” dedi.

EŞİ DESTEK VERİYOR

Girişimci eşine destek olan Hüseyin Tosun ise “Eşim seracılık kursuna gitmişti, kurs sonrası böyle bir sera girişiminde bulunmak istedi. Geçen sene kadın çiftçi yarışmasında ödülde almıştı. Eşimi destekliyorum. Bileziğini sattı böyle bir sera kurdu. Bende iş sonraları kendisine yardım ediyorum. Eşimi destekliyorum. İnşallah daha da iyi olacak” dedi.

Yorumlar (0)