banner2

banner1

banner22

Elektrik kesintisi nedeniyle mum ışığında inek sağıyorlar

Kaynarca ilçesinde çiftçilik yapan vatandaşlar, yağışlar nedeniyle sık sık kesilen elektrik sebebiyle mum ışığında inek sağımı yapmaya başladı.

Kaynarca 19.06.2020, 19:03 Editör: Aysima Kortak
banner48

“ÇOK SIKINTILAR YAŞIYORUZ”

Kaynarca İlçesine bağlı Kulaklı Yenikışla Mahallesinde hayvancılık işi ile uğraşan 49 yaşındaki çiftçi Musa Kaçmaz, “Hayvan işinde ve sağım işinde çok sıkıntılar yaşıyoruz. Özellikle son 1 yıldır ahıra çok gelmek istemiyorum. Geliyorum 1 saat ineğin memesini dezenfekte ediyorum daha sonra süt sağım makinasını takıyorum bir bakıyorum ki elektrikler yok. Bu sefer ineğin sütü akmaya başlıyor. Az sayıda inek olsa elle sağılır ama şuanda ahırımı bu işlere yönelttiğimiz için mevcutta yüksek olduğu için elle sağım olmuyor. Yetkililerden bu işe çözüm bulmasını bekliyoruz” dedi.
 

“1 YILDIR AYNI SORUNU YAŞIYORLAR”

Yaklaşık 1 yıldır aynı sorunları yaşadıklarını belirten Kaçmaz, “Tarlada sabahtan akşama kadar çalışıyorum bu kadar yorulmuyorum. Ahırda daha çok yoruluyorum. Sağım yaparken elektriklerin gidip gelmesiyle bir kez de sağım makinası yandı ve buda çiftçinin yani benim cebime yansıdı. İki damla yağmur attığı zaman elektrikler gidiyor. Geliyor ama ne zaman geleceği belli olmuyor. Şuan gerçekten mağduruz. Zaman geliyor tarladan geç geliyorum havada kararmış oluyor çocuğa diyorum ki mum ışığı getir inekleri sağdığım zamanlar oluyor” şeklinde konuştu.

“YETKİLİLERDEN BİR ÇÖZÜM İSTİYORUZ”
Kulaklı mahallesinde süt hayvancılığı yapan 50 yaşındaki Nazmi Pala ise, “Akşamları mum ışığında inek sağıyorum. Sabaha kadar elektrikler olmuyor ve ineklerimiz karanlıkta bağrışıyor. Meme ve torbalarda sıkıntı oluyor. Her yağmur yağdığında elektriklerimiz gidiyor son 2 aydır daha sık gitmeye başladı. Yetkililerden buna bir çözüm istiyoruz” dedi.

Yorumlar (0)