banner2

banner1

banner22

Ekilen bitkiler damıtılmaya başlandı

Sakarya’da Melen Botanik Vadisi’nde Sakarya Büyükşehir Belediyesi desteği ile ekilen adaçayı ve biberiyelerin damıtması Kaynarca’daki damıtma tesisinde yapılmaya başlandı.

Kaynarca 25.02.2021, 09:53 Editör: Gizem Demirsoy
banner48

Kocaali, Kaynarca ve Karasu ilçelerini kapsayan Melen Su Hattı üzerinde 70 kilometre uzunluğundaki Melen Botanik Vadisi’nde yetiştiren ürünlerden adaçayı ve biberiyenin hasadı yapılmaya başlandı. Sakarya Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ekipler tarafından aromatik bir bitki olan adaçayı ve biberiyeler Kaynarca İlçesi Uğurlu Mahallesinde bulunan tesise getirilerek damıtma işlemi gerçekleştirilmeye başlandı. 600 kilogram adaçayı bitkisinin damıtılacağı işlemde yaklaşık yüzde 1 buçuk ile 2 arası yağ verimi bekleniyor.

“BİBERİYE VE ADA ÇAYINI DAMITIYORUZ”

Kaynarca’daki damıtma tesisinin sahibi olan Gıda Mühendisi Adem Şahin, “Şuanda Sakarya Büyükşehir Belediyemizin Melen Bal Suyu Projesinden hasat etmiş olduğu biberiye ve ada çayını damıtıyoruz. 2017 sonbaharında dikilen bitkilerden 2020 yılında hasat edilen bitkileri damıtmak için tesisimize getirildi. Şuanda ada çayı damıtmaya devam ediyoruz. İkinci hasadını yapıyoruz. Yaklaşık yüzde 1,5 ile 2 arası yağ verimi bekliyoruz. Damıtmak için 600 kilogram kadar bitki getirildi. 1 litresinin yaklaşık 700 TL gibi bir piyasa değeri var. Tabi bunlar Sakarya Büyükşehir Belediyesi hem yağ hem de diğer ürünleri kendi ürünleri olarak piyasaya sunacak. Şuanda da damıtmaya devam ediyoruz” dedi.

Yorumlar (0)