banner2

banner1

banner22

Destek istediler

Kaynarca ilçesinde Koronavirüs tedbirleri kapsamında ilan edilen sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulan çiftçiler, üretimi sürdürüyor.

Kaynarca 18.05.2020, 13:37 Editör: Ebru Bulut
banner48

Haber/Murat Hazer

YASAKTAN MUAF OLAN ÇİFTÇİLER ÜRETİME DEVAM EDİYOR

Aralarında Sakarya’nın da bulunduğu 14 büyükşehir ve Zonguldak’ta geçerli olan 4 günlük sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulan çiftçiler, üretime ara vermeden devam ediyor. Kaynarca İlçesi Nevrin Mahallesinde hayvanları için mısırlık silaj ekimi yapan çiftçi Mesut Yılmaz, “Bezelyelerimizi tarladan kaldırdık, ikinci ürün mısırlık silaj ekiyoruz. Çiftçi olarak üretmeye devam ediyoruz. Durmak yok yola devam” ifadelerini kullanırken hayvancılık yapan Ertuğrul Öztürk ise; “İçinden geçtiğimiz zorlu süreçte devletimizin sıkıntıya düşmemesi için bu sene biz çiftçiler olarak daha gayretli şekilde üretimlerimize devam ediyoruz. Allah’tan bu zorlu sürecin ve hastalığın bitmesini inşallah niyaz ediyoruz. Hayvanlarımız ile birlikte üretime tam gaz devam, yılmak ve karamsarlığa düşmek yok. Bu konuda nasıl devletimiz üzerine düşeni yaptıysa bizde çiftçiler olarak kendi üzerimize düşeni yapıyoruz. İnşallah daha iyi günler bizi bekliyor. Üreticilerin bir karış toprağı boş bırakmadan ekim yapmalarını temenni ediyorum.” dedi.

“BÜTÜN YÜK ÇİFTÇİLERİN SIRTINDA”

Bahçesinde ot balyası yapan çiftçi Aytekin Can, “Bu yıl üretime balya sezonu ile başlıyoruz. Geçen yıldan bu sene daha fazla mahsulümüz var. Hayvanlarımız için balya yapmaktayız. Bu hastalıktan dolayı çok şeyler oldu inşallah en yakın zamanda gidecek. Biz çiftçi olarak görevimizi yapıyoruz. Devletimiz çiftçiye biraz destek vermesini köylü olarak çiftçi olarak istiyoruz” diye konuştu. Fındık bahçesinde topladığı otları harmanda balya yapan çiftçi Yakup Kızmaz ise, “Bugün fındıklarımızın arasındaki otu çıkardık, hayvanlarımıza kış hazırlığı yapıyoruz. Balya bağladık, bunları stoklayıp kışın hayvanlarımıza yedireceğiz. Çiftçi olarak şuanda üretime destek ve katkı yapmaktayız. Bu şekilde geçimimizi sağlıyoruz. Devletimizden çiftçiye biraz daha yardımcı olmasını talep ediyoruz. Bütün yük çiftçimizi sırtında inşallah daha iyi günlere gideceğiz.”dedi.

Yorumlar (0)