banner2

banner1

banner22

Çiftçi düzenleme istiyor

Kaynarca ilçesinde Tarım Kredi Kooperatifleri ortakları, Tarım Kredi'nin tarımsal kredilerde uyguladığı faizin yüksek olduğunu ve mağduriyet yaşadıklarını aktaran çiftçiler yetkililerden düzenleme istiyor. Tarım Kredi Kooperatifi Bölge Müdürü Fırat Sungur ise kredilerin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi yada genelgesinde belirtilen şartlarda verdiklerini ifade etti.

Kaynarca 15.06.2020, 13:09 Editör: Ebru Bulut
banner48

HABER/MURAT HAZER

Kulaklı mahallesi 2826 Sayılı Kulaklı Tarım Kredi Kooperatifi kredi çekip esnek faiz sebebi ile aşırı oranda artan taksitleri ödemekte zorlanan çiftçiler sıkıntı yaşadıklarını ileri sürüyor. Kullandıkları kredinin taksitlerini ödeyemediklerini ifade eden kooperatif ortakları, kefilleri ve aileleri ile sorunlar yaşandığını belirterek, çiftçilik faaliyetlerini yürütmekte zorluk yaşadıklarını aktardılar.

“CUMHURBAŞKANI SESİMİZİ DUYSUN”

Yeşilova mahallesinde yaşayan çiftçi Zeki Şendoğan; “Kulaklı Tarım Kredi Kooperatifinden 90 bin lira 2 yıl önce aldığımız kredinin bugün itibari ile 120 bin lirasını ödemiş bulunmaktayız. Şimdi bugün tekrar kooperatife gidip borç dökümü aldığımızda faiz ve icralardan dolayı 130 bin lira daha ekstra para talep edildiğini görebiliriz. Yani 90 bin lira para alınıyor 250 bin lira totalde para ödenmesi bekleniyor. Ben devlet büyüklerimden ve çiftçimizi destekleyen Tarım Bakanımızdan ayrıca İçişleri Bakanımızdan Karadenizli olarak yardımlarını bekliyoruz. Bize kulak versinler. Biz devletçi ve milliyetçi bir insanız, biz devlet için ve ailemiz için çalışıyoruz. Bizi devletimize zararımız yok. Zararımız olmasını da istemeyiz ama mağdur olmakta istemiyoruz. Şuan Kulaklı Tarım Kredi Kooperatifi benim ve benim gibi birçok vatandaşın, çiftçinin sınırlarına girdi. Sayın Cumhurbaşkanım bizim sesimize kulak verin'' dedi.

“KREDİYİ KEYFİYETTEN ALMADIK”

Çiftçi Murteza Özer ise; “Bu bölgede çiftçilik ve hayvancılık yapmaktayım. Kulaklı Tarım Kredi Kooperatifinden 71 bin lira besicilik ve süt hayvancılığı kredisi kullandım. Bu parayı kullanırken memurlar ile sözleşmede faiz oranındaki komisyon konusunu netleştirdik. Bilerek ve görerek de imza attım fakat ödeme takvimi ve planını elime alınca parayı çıktıktan sonra 120 bin lira hayvan sigortaları ile birlikte miktarın geçtiğini gördüm. Her ne kadar pişman olsam da geriye dönüşü yoktu, kullanmış oldum. Buna sözlü olarak itiraz ettiğimde Ticaret Borsasının ve diğer kurumların bundan para aldığı söylendi bana memurlar tarafından. Ben bütün taksitlerimi gününde ödedim, bu ödemelerim sırasında meclis tarafında iyileştirme kanun teklifi ile yapıldı. Ben gidip iyileştirme var dediğimde bizi kapsamadığı, düzenli ödeyenleri kapsamıyor diye söylendi. Ödemeyenlere af geldi bize hiç bir iyileştirme gelmedi. Krediyi zora düştüğümüz için aldık, hiç bir şekilde fayda vermedi yıktı bizi'' diye konuştu.

BORCU ÜÇE KATLANDI

Bir başka kredi mağduru Dursun Özcan; “Kulaklı Tarım Kredi Kooperatifinden ilk başta 95 bin lira kredi kullandım. Kullanmış olduğum kredi oğlum Üzeyir Özcan adına kayıtlıydı. Kredi kullandıktan sonra Kooperatife 60 bin lira para ödedik. Bundan on gün önce tekrar gittim Tarım Kredi Kooperatifine ve bölge müdürlüğüne bizim karşımıza 172 bin lira borç çıkardılar. Şubat ayının 20 sinde de gittiğimde 145 bin liraya dosyamı kapatıyordu, sonra Koronavirüs girdi araya, 10 gün öncede gittiğimde de bizim borcumuzu 172 bin liraya çıkardılar. Ben kooperatifin avukatına 155 bin lira götürdüm. Bu parayı kabul etmediler. 172 bin liradan aşağıya inmiyorlar. Sayın Cumhurbaşkanımızdan, Tarım Bakanımızdan, bu tarım kredi kooperatifinden mağdur benim gibi birçok insanlar var. 30 yıllık yuvam şuanda dağılma aşamasında bende mağdurum.” diye konuştu.

KANUN VE GENELGE

Sakarya Tarım Kredi Kooperatifi Bölge Müdürü Fırat Sungur, üreticilere kredi kullandırırken yada ödeme planı hazırlanırken Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi veya genelgesinde belirtilen esaslar uygulanıyor. Bizim kanunların yada yayınlanan genelgenin dışında hareket etmemiz söz konusu olamaz. Yıllık geri ödeme planı yapılan kredilerle ilgili üreticimizin, pandemi sonrasında geri ödeme taksitleri nisan-mayıs-Haziran dönemine denk gelenleri 6 ay erteledik. Anladığım kadarıyla üretici,pandemi sonrası konut ve taşıt kredilerinde uygulanan oranların ardından geçmişte kullandırılan kredilerde de indirim bekliyor. Böyle bir karar alınırsa bizlerde uygularız. Ancak bunun dışında kanunların belirlediği çerçevenin dışına çıkmamız mümkün değil" dedi

Yorumlar (0)