banner2

banner1

banner22

'Amerikan Beyaz Kelebeği’ fındık ağaçlarına dadandı

Kaynarca İlçesinde görülen Amerikan Beyaz Kelebeği ile mücadele eden köylülerin girişimleri yetersiz kalınca, meyve ağaçları ve fındık bahçelerini larvalar sardı.

Kaynarca 08.09.2020, 12:36 Editör: Aysima Kortak
banner48

“ZARARIMIZ BÜYÜK”

Kaynarca İlçesinde yaklaşık 4 yıldır görülen Amerikan Beyaz Kelebeği ile mücadelede eden çiftçiler, ilk kez 3’üncü popülasyon görülen Amerikan Beyaz Kelebeği ile mücadelede yetersiz kalınca yetkililerden yardım istedi. Hacallar Mahallesindeki 4 dönüm fındık bahçesinde Amerikan Beyaz Kelebeği istilası yaşayan Bülent Esen, “Gördüğünüz gibi fındık bahçemizi Beyaz Amerikan Kelebekleri sardı. Komşularımızın tarlalarında da aynı sorun var. Zararımız büyük, yetkililerden bir çözüm bulmalarını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“4 YILDAN BERİ CİDDİ SIKINTILAR YAŞANIYOR”

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Kaynarca Ziraat Odası Başkanı İbrahim Çakar ise, “Çiftçi Bülent kardeşimizin bahçesine gelerek yaklaşık 4-5 yıldır bölgemizde görülmekte olan Amerikan Beyaz Kelebeğinin fındıklara zarar verdiğini gördük. Bu zararlı kelebek türü ülkemizde 1975 yılından beri görülmektedir. Ciddi anlamda mücadele edilmediğinden dolayı bizim bölgemizde 4 yıldan beri ciddi sıkıntılar yaşatmaktadır. Özellikle fındık bahçelerinde çok sıkıntı vermektedir. Bununla ilgili yapılması gerek bir takım mücadeleler var” dedi.

“TÜM ÜRETİCİLER MÜCADELE ETMELİ”

Meyvelere ilk Haziran ayında zarar vermeye başladığını ifade eden Çakar, “Başlangıçta yaprakların altında larvalarını oluşturmaya başlar, burada biz yaprakların altında hem larvayı hem de ağ tabakalarını görürüz. Bunları gördüğümüzde kimyasal mücadeleyi başlatmamız gerekiyor. İkinci evresi de bunun Ağustos ayındadır, bu ayda da tekrar çıktığında larvalar ile başlar. Bu larvaları gördüğümüzde aynı mücadeleyi yapmamız gerekiyor. Bunu bütün üreticilerimizin yapması gerekiyor, tek başına yapılan mücadele yeterli gelmiyor” diye belirtti.

“BROŞÜRLER DAĞITTIK”

Yaklaşık 4 yıldır mücadele konusunda çiftçilere ve vatandaşlara broşürler dağıttıklarını söyleyen İbrahim Çakar, “Bu broşürleri incelediklerinde çiftçilerimiz nasıl bir mücadele vereceklerini göreceklerdir. Biz Ziraat Odası olarak konu ile ilgili çiftçilere yapılması gerekenleri aktarmaya çalışıyoruz ve aktarmaya da devam edeceğiz. Şuanda üçüncü popülasyon var ve hiç görülmemişti şuana kadar. Üçüncü popülasyon çıktı ve bununla ilgi mücadele vermelerini istirham ediyorum” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)