banner2

banner1

banner22

35 köy selden zarar gördü

Kaynarca Ziraat Odası Başkanı İbrahim Çakar, "İlçemizde 35 köyümüz selden zarar gördü. 50 Bin dönüm arazide başta mısır olmak üzere, ayçiçeği, buğday ekiliydi. İlçe Tarım Müdürlüğü ekiplerinin hasar tespit çalışması ve bizim hesaplamalarımıza göre 15 milyon lirayı aşan zarar söz konusu" dedi.

Kaynarca 10.07.2020, 18:54 Editör: Aysima Kortak
35 köy selden zarar gördü
banner48

SELİN ZARARINI AÇIKLADI

Kaynarca'da metrekareye 72 kg yağış düşerken ilçenin Doğu ve Güney bölgelerindeki tarlalar su altında kaldı. Ziraat Odası Başkanı İbrahim Çakar, Müezzinler, Balcılar, Küçükkışla, Cebek, Ziahmet, Gürpınar, Yeşilova, Büyükyanık, Hayaller, Uzunalan  köyleri ve Zongildik Düzü, Baylar Düzü'nde, Acarlar Longozu havzasındaki tarlalarda incelemede bulundu, kahvehanelerde vatandaşlarla görüştü, geçmiş olsun dileğinde bulundu.

YARALAR SARILSIN TALEBİ

Selden zarar gören köylerin muhtarlarıyla da bir araya gelen Oda Başkanı Çakar, "Selde can kaybı olmaması en büyük tesellimiz, Valimiz Sayın Çetin Oktay Kaldırım, Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem Yüce, Tarım Müdürlüğü, SASKİ, DSİ gibi kurumların temsilcileri bölgeyi ziyaret ettiler; zararın boyutlarını bizzat gördüler. Zarar gören çiftçilerimizin yaralarının sarılması, kolaylık sağlanmasını konusundaki taleplerini ilettik. Tahmini rakamlarla yalnızca mısır ekimi yapılan tarlalarda üç buçuk milyon lira mısır tohumu, 2 milyon lira mazot, 8 milyon lira gübre olmak üzere toplam 13 buçuk milyon lira zarar sözkonusu. Fındık bahçelerindeki, ayçiçeği, buğday, kabak ekili tarlalardaki zararlarla çiftçimizin zararı 15 milyon lirayı gecikiyor" dedi.

ZİRAAT ODASI BAŞKANLARI DESTEK VERDİ

Sakarya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Ali Şener Bayraktar, Adapazarı Ziraat Odası Başkanı Ercan Ateş, Erenler Ziraat Odası Başkanı Fehmi Özipek de Kaynarca'ya gelerek çiftçilere geçmiş olsun dileğinde bulundular.

GENEL BAŞKAN: SÜRECİ TAKİP EDİYORUZ

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Kaynarca Ziraat Odası Başkanı ile internet üzerinden görüntülü görüşme yaptı. Bayraktar, afetten etkilenen çiftçilere geçmiş olsun dileklerinde bulundu, süreci takip edeceklerini belirterek, "Yapılacak olan her ne var ise ivedilikle hareket edilmelidir" diye konuştu.

Yorumlar (0)