banner22

3 bin hindi elinde kaldı

Kaynarca ilçesinde üretici bir vatandaşın 6 ay boyunca yetiştirdiği 3 bin hindi, yılbaşında eğlence mekanlarının ve restoranların kapalı olması nedeniyle elinde kaldı.

Kaynarca 21.12.2020, 13:07
banner48

Kaynarca İlçesine bağlı Kırktepe Mahallesinde yaşayan 68 yaşındaki Selahattin Bal isimli üretici, çift katlı kümesinin üst katında yaklaşık bin metrekare alan içinde yılbaşı için 3 bin adet hindi yetiştirdi. Yılbaşına sayılı günler kala hindilerine pazar bulamayan üretici yetkililerden kendisi gibi mağduriyet yaşayan üreticilere devlet tarafından yardım edilmesini istedi.

“YETKİLİLERDEN YARDIM TALEP EDİYORUZ”

banner84
Konuyla ilgili olarak konuşan Selahattin Bal, “Haziran ayının 20’sinde civciv olarak çiftliğime gelen hindiler, şuan 170 günlük oldular ve kesime hazırlar. Yılbaşının yaklaşması nedeniyle hindileri satmak için pazar arıyoruz. Bütün restoranların kapalı olması nedeniyle pazar sorunumuz vardır. Bu hindileri yemleme konusunda çok zorlanmaktayız. Bu konu için yetkililerden yardım talep ediyoruz. Hindilerimizin ağırlığı 4 buçuk ile 8 buçuk kilogram arasında gelmektedir. Dişiler 4 buçuk ile 6 kilogram arasında gelirken, erkekler ise 7 ile 9 kilogram arasındadır. Fiyatlar ise kilogram olarak 22 TL civarındadır. Dişiler hindilerin kilogram fiyatı biraz yüksek olurken erkek hindilerin ise ise fiyatları biraz daha uygun. Fakat erkek hindilerin ağırlığı fazla olduğu için tane olarak daha pahalıya satın alınabiliyor” dedi.

Yorumlar (0)