banner2

banner1

banner22

Yerli üretimle 70 ülkeye ihracat

Karasu İlçesince bulunan TEKTEM Makine, tamamen yerli üretimle elektrikli sokak süpürme, yük ve yolcu taşıma araçları üretiyor. Firma sahibi Hamit Bektaş’ın yeni hedefi ise vatandaşların kullanabileceği tamamen yerli üretim elektrikli mini otomobiller üretmek.

Karasu 28.04.2021, 10:18 Editör: Aysima Kortak
banner48

YERLİ VE HİBRİT ARAÇLAR

Karasu İlçesinde bulunan Tektem Makine isimli fabrikada temizlik motorları için gereken dizel motor haricinde tamamen yerli olarak hibrit teknolojiyle üretilen yük ve yolcu nakli için elektrikli araçlar ve tamamen hibrit sokak süpürme araçları üretiyor. Avrupa standartlarına uygun olarak üretilen ve neredeyse yurtdışındaki emsallerinin yarısı fiyatına satılan araçlarını 70 ülkeye ihraç eden firma sahibi Hamit Bektaş, “Çevreci olan bu araçlarımız içten yanmalı motorlara göre çok daha ekonomik bir kullanım sağlamaktadır” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE’DE İLK DEFA ÜRETTİK

Karasu İlçesindeki 6 bin metrekarelik fabrikada üretim yapan Tektem Makine’nin sahibi Hamit Bektaş, “Şu an dünyada üretilen endüstriyel temizlik makinelerinin tamamını bulunduğumuz tesiste üretebiliyoruz. 2017 yılında da dünyada trend olan hibrit sokak süpürme aracını Türkiye’de ilk defa ürettik. Sokak süpürme araçları Avrupa’da hidrostatik olarak üretiliyor. Hidrostatik malzemeler maalesef Avrupa’da üretildiği için bizim için pahalı bir yan sanayi ve hibrite göre yüzde 20 yakıt gideri daha yüksek bir sistem. Hibrit daha yeni bir teknoloji. Biz de sokak süpürme aracını ürettikten sonra daha yeni bir sistem olan hibrite ağırlık verdik. Hastanelerde, mezarlıklarda, üniversite kampüslerinde, otellerde, tatil köylerinde trafiğe kapalı alanlarda kullanılan elektrikli arabalarımız var. Bunlar yük ve yolcu taşımaya uygun araçlardır, 15 kişiye kadar taşıyabilen modelleri mevcuttur. Bu araçlar ulaşımı hem çevreci bir şekilde sağlamaktadır hem de içten yanmalı motora göre çok daha ekonomik bir taşıma sağlamaktadır. 1 kilometredeki temizleme maliyetini en asgariye indiren makinalardır. Hem hibrit hem de parça ve servis olması açısından belediyelerimize bu araçları sunabiliyoruz” dedi.

Yorumlar (0)