banner2

banner1

banner22

Vali Kaldırım talimat verdi

Karasu Hürriyet Mahallesi’nde özel bir şirket tarafından maden ocağı adı altında açılmak istenen “Maden (Kumtaşı) Ocağı ve Kırma -Eleme Tesisi" ile ilgili ÇED Gerekli Değildir kararı verilmişti. Bu gelişmenin ardından mahalle sakinleri yetkililerden yardım isterken Vali Kaldırım, Muhtar Vekili Cumhur Özkan ile görüştü.

Karasu 15.02.2021, 12:10 Editör: Ebru Bulut
Vali Kaldırım talimat verdi
banner48

Karasu Hürriyet Mahallesi’nde özel bir şirket tarafından maden ocağı adı altında açılmak istenen “Maden (Kumtaşı) Ocağı ve Kırma -Eleme Tesisi" yeniden gündeme gelmişti. Sakarya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, özel şirketin ilk başvurusunda Valilikçe verilen ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararının halen geçerli olduğunu ilgili taraflara bir yazı ile duyurmuş, mahalle sakinleri yapılan bu yanlıştan dönülmesini istemişti. Hafta sonu ise CHP İl yönetimi ve CHP Grup Başkan vekili Engin Özkoç Bölgeye gitmiş, vatandaşlara bir araya gelmişti. Hürriyet Muhtar Vekili Cumhur Özkan, bölgenin geçim kaynakları olan fındık bahçeleri ve diğer tarım alanlarıyla çevrili merada aynı zamanda hayvancılık yapıldığını belirterek, tebliğ edilen yeni kararla büyük bir şaşkınlık yaşadıklarını ifade etmişti.

YETKİLİLERE SESLENMİŞLERDİ

Yüklenici firmanın bir kez daha harekete geçmiş Hürriyet Mahallesi Muhtarı Cumhur Özkan ve mahalle sakinleri, mahallelerinde yapılmak istenilen ve hukuki süreci devam eden taş ocağının yüklenici firmasının yeniden harekete geçmesiyle kendileri için kabus gibi olan sürecin bir kez daha başladığını belirtmişti. Mahalle sakinleri yetkililere seslenerek yardım beklediklerini söylemişti.

KURUMLARI TALİMATLANDIRDI

Gelişmelerin ardından Sakarya Vali Çetin Oktay Kaldırım, Karasu İlçesi Hürriyet Mahallesi Muhtarı Cumhur Özkan’ı makamında kabul ederek mahalle ile ilgili hususları görüştü, sorunların çözümü noktasında ilgili kurumları talimatlandırdığı öğrenildi.

Yorumlar (0)