banner2

banner1

banner22

Ro-Ro seferleri başlıyor

Karadeniz'e kıyısı bulunan ülkelere en yakın limanlardan olan Karasu Limanı'ndan Romanya'ya Ro-Ro seferleri bu akşam başlıyor. Konu ile ilgili açıklama yapan IC İÇTAŞ Karasu Limanı Pazarlama Sorumlusu Furkan Atar, “Bugün hem Karasu Limanı hem de Türkiye için tarihi bir gün. Avrupa’ya yeni bir ulaşım rotası faaliyete geçiyor” dedi.

Karasu 03.02.2021, 17:10 Editör: Aysima Kortak
banner48

Gümrük kapılarındaki yoğunluk nedeniyle Ro-Ro seferlerine olan talebin gün geçtikçe artığını belirtilmişti. Bu konuda Karasu Limanı'nın önemli bir alternatif oluşturacak Ro-Ro seferleri, bu akşam 23.00’da Romanya'nın Köstence Limanı'na faaliyete geçecek.

TARİHİ BİR GÜN

Konu ile ilgili açıklama yapan IC İÇTAŞ Karasu Limanı Pazarlama Sorumlusu Furkan Atar, bugünün hem Karasu Limanı hem de Türkiye için tarihi bir gün olduğunu belirtirken, “Avrupa’ya yeni bir ulaşım rotası faaliyete geçiyor. Karasu Limanı ile Romanya Köstence Limanı arasında düzenli Ro-Ro seferleri başlıyor. Bu seferler iki günde bir düzenlenecek. Bu oldukça önemli. Çünkü ihracatımızda önemli bir artış var. Yalnız Bulgaristan geçişi ve sebep olduğu beklemelerden dolayı önemli kayıplar yaşanıyor. İhracatçının ve taşımacının üzerinde maddi külfetler mevcut. Bu hatla beraber bu beklemeler ortadan kalkacak. 13 saatte Karasu Liman’ından çıkan bir gemi Köstence’ye varmış olacak” diye belirtti.

İLK YIL 60 BİN ADETLİK BEKLENTİ

Karasu Limanı’nın stratejik öneminin gittikçe ortaya çıktığını söyleyen Atar, “Liman işlemlerini de kattığımızda bir ihracat yükü 24 saat içerisinde Avrupa sınırlarına giriş yapmış oluyor. Bu hatta baktığımızda ise hattın kapasitesi için ilk yıl 60 bin adetlik bir beklentimiz var ama Kapıkule ve Hamza Bey istatistiklerine göre burada potansiyel daha da fazla. Özellikle Avrupa’dan gelen gurbetçiler için de İstanbul’u baypas edip direkt Anadolu’ya bağlanma alternatifi mevcut ve gurbetçi trafiğimiz yılda 2 milyondan fazla. Bunların hepsini bekleyerek göreceğiz. Karasu Limanı 2017 yılında faaliyete geçti. Önemli bir altyapı projesi ve Liman’ın stratejik önemi kendini gittikçe ortaya çıkartıyor. Hattın buradan kurulması da bunun önemli bir göstergesi” dedi.

Yorumlar (0)