banner2

banner1

banner22

Muhtar Türker Tetik istifa etti

Karasu Muhtarlar Derneği Başkanı Türker Tetik görevinden istifa ettiğini açıkladı. Tetik’in bazı muhtarların AK Parti desteğiyle ayrı dernek kurma çalışmalarına girmesinden rahatsız olduğu ve birliği sağlamak adına görevini bıraktığı iddia edilirken, Muhtarı Hasan Tabiloğlu istifa ardından açıklama yaptı.

Karasu 11.09.2020, 20:55 Editör: Ebru Bulut
Muhtar Türker Tetik istifa etti
banner48

İSTİFA ETTİ

25 Kasım 2019’da yapılan kongrede iki oy farkla başkan seçilen Türker Tetik, 10’uncu olağan kongreye 2 yıl 2 ay kala görevi bıraktı. Paralı Muhtarı Özcan Albayrak dışındaki diğer yöneticilerin imzaladığı olağanüstü kongre kararına göre yeni başkan ve yönetim 2 Kasım günü gerçekleşecek kongrede belli olacak. Eski Başkan İsmail Hakkı Topaloğlu’nun yeniden görev almak için kulis yaptığı, son kongrede Tetik’e karşı seçimi kaybeden Tepetarla Muhtarı Hasan Tabiloğlu’nun ise adaylığı düşünmediği konuşuluyor.

DERNEĞİN İKİYE BÖLÜNMESİ SÖZ KONUSUYDU

İstifa kararı alan Türker Tetik’in yakın çevresine, özellikle belediye yönetimi ve Ak Parti’den gelen baskılara dayanamadığını söylediği ifade ediliyor. Tetik’in, “Karasu’da tüm makamlar Ak Partililerin yönetim ve denetiminde olacak. Böyle bir anlayış yerleşmiş. Beni HDP dışında tüm partilere yamadılar. Elbette siyasi bir görüşüm var. Ama muhtar olduktan ve dernek başkanlığına seçildikten sonra siyaset biter. Ben bu anlayışla hareket ettim, ama kendimi ifade edemedim. Buna karşı taraf anlamadı da diyebiliriz. Derneğin ikiye bölünmesi söz konusuydu. İstifam biraz da bu yüzden” şeklinde açıklamalarda bulunduğu iddia edildi.

SİYASİ BASKI OLDUĞUNU HERKES BİLİYOR

Yönetim Kurulu üyesi olan Paralı Muhtarı Özcan Albayrak ise Türker Tetik’in istifasını doğru bulmadığını söyledi. Kongre kararını imzalamayan Albayrak; “Diğer yönetici arkadaşlarımız Mustafa Kaya, Erdal Kılıç ve Osman Şahin kararı imzalamış. Kongrede beliren irade çiğnendi. Sonuçta bu bir dernek ve iki yıl daha görev süremiz vardı. Siyasi baskı olduğunu herkes biliyor. Her şey benim kontrolümde olmalı diyen bir anlayış var. Bu doğru değil. Doğru olmadığını da zaman gösterecek” değerlendirmesinde bulundu.

“DAYATMA SÖZ KONUSU DEĞİL”

Tetik’in istifası sonrasında Tepetarla Mahalle Muhtarı Hasan Tabiloğlu açıklama yaptı. Tabiloğlu açıklamasında muhtarlar derneğinin bölünmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını Türker Tetik’in görevini yerine getiremediğinden dolayı istifa ettiğini kimsenin bir dayatma uygulamadığını belirtti. Tabiloğlu; “Yassıgeçit Mahalle Muhtarı olan Sayın Türker Tetik’in Karasu Muhtarlar Derneği başkanlığından istifa etmesi ve ardından yapılan basın açıklamasında adımın geçmesinden dolayı kamuoyunu konuyla ilgili bilgilendirme gereği hissettim. Muhtarlar Derneği’nin bölünmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Ne AK Parti teşkilatının ne diğer siyasi parti teşkilatlarının ne de belediyenin böyle bir isteği ya da dayatması söz konusu olmamıştır. Başkan Türker tetiğin görevini yerine getiremediği ve bunu bizzat kendisinin dile getirmesi sonucu yeni dernek kurma düşüncesi sadece benim ve birkaç muhtar arkadaşımın ortak fikriyle ortaya çıkmış bir durumdur neticesinde dernek kurma işlemine başladık ve gerekli onaylar için başvurularımızı yaptık daha sonra diğer muhtar arkadaşlarımızın bu dernek bölünmeye sebep olur düşüncesinin doğru olduğu gerekçesiyle 2020 Şubat ayında derneği faaliyete geçirmekten vaz geçtik ve dernekte yeniden birlik ve beraberliği sağlamaya çalıştık.” dedi.

“BAĞLANTILARIMIN HİÇBİR İLGİSİ YOK”

Güçlü siyasi ve bürokratik bağlantılarının olduğunu doğrulayan ve başkanlık adaylığının bu olayla hiçbir ilgisi olmadığını belirten Tabiloğlu; “Avrupa’da AK Parti Teşkilat Başkanlığı yaptığım güçlü siyasi ve bürokratik bağlantılarım olduğu doğrudur, fakat başkanlık adaylığımın bunlarla hiçbir ilgisi yoktur. Bu süreçte hiçbir bürokrat veya siyasi şahsiyetin desteğini almadım ya da böyle bir beklentim olmadı. Ne Karasu Belediye Başkanı Sayın İshak Sarı’nın ne karasu AK Parti ilçe teşkilatının benim başkan olmam için yada başkanlığı almam için tarafıma yapılmış sözlü yada yazılı hiçbir beyanları yada destekleri olmamıştır sadece muhtar arkadaşlarımın görüşlerini alarak bu yola çıkmıştım. Sayın Türker Tetik’in iddia ettiği AK Partili belediyelerin sadece AK Partili muhtarlara hizmet verdiği partizanlık yaparak diğer partilere mensup muhtarlara hizmet vermediği tamamen asılsızdır. Bizim hizmet almamızın en büyük nedeni ihtiyacımız olan hizmetleri gerek görsel gerek yazılı olarak yetkili merci olan büyük şehre ve Karasu Belediyesi’ne iletmemiz neticesinde olmuştur yapılan hizmetlerden dolayı kendilerine teşekkür ederiz.” şeklinde konuştu.

“İSTİFA ETMEMELİYDİ”

Türker Tetik’in istifa etmemesi gerektiğini ve görevini en iyi şekilde yapmak için mücadele etmesi gerektiğini belirten Tabiloğlu; “Şahsi görüşüm sayın Türker Tetik’in istifa etmemesi gerekirdi. Sonuçta seçilmiş bir başkan olarak görevini en iyi şekilde yapmak için mücadele etmeliydi evet bu zor ve meşakkatli bir görev sürekli koşturma ve çalışma gerekli bazı hataları olmuş olabilir fakat istifa etmek yerine daha çok çalışmalı ve muhtar arkadaşlarla istişare ederek görevine devam etmeliydi. Son olarak ben muhtarlar derneği başkanlığına aday olmadığımı seçime girmeyeceğimi ve yeni seçilecek olan arkadaşla yine birlik beraberlik içinde çalışmaya devam edeceğimi kamuoyunun bilgisine saygıyla arz ederim.” İfadelerine yer verdi.

Yorumlar (0)