banner2

banner1

banner22

Karasu’daki lunaparkın yıkımı durduruldu

Karasu İlçesinin simgesi haline gelen ve 35 yıldır aynı yerde hizmet veren Lunaparkın bulunduğu alanda yapılacak proje nedeniyle bölgenin boşaltılmasına karar verildi. Kiracının başvurusu üzerine mahkemece alınan yürütmeyi durdurma kararına rağmen yıkıma gelen belediye ekipleri, kaymakamlıktan gelen talimatla geri çekildi.

Karasu 11.06.2021, 15:34 Editör: Ebru Bulut
banner48

KARARI TANIMADI!

Karasu’nun Yalı Mahallesi Plaj Caddesi üzerinde bulunan ve Karasu’nun simgesi haline gelen Lunaparkın bulunduğu alan hakkında yeni yapılan 2 katlı proje için yıkım kararı çıktı. Pandemi sürecinde kapalı olan ve sadece söküm işleminin yaklaşık 1 ay süreceğini belirten yer sahibi ve işletme sahibi mahkemeye başvurarak itiraz etti. Açılan 2 davada da mahkeme yıkım işlemi için yürütmeyi durdurma kararı aldı. Alınan karara rağmen yıkım işlemi için kaymakamlıkla görüşen belediye ekipleri, öğlen saatlerinde polis ekipleriyle birlikte lunaparkın önüne geldi. Tonlarca ağırlığa sahip dönme dolap ve benzeri yapıları yıkmak için JCB adıyla bilinen tekerlekli iş makinesiyle gelen ekiplere işletme sahibi karşı çıktı.

“BİZE SÖZ VERDİLER”

Lunapark işletmecisi Melih Kavaklı, ellerindeki yürütmeyi durdurma kararını gelen yetkililere gösterdi ancak lunapark içerisine giren polis ekipleri ve beraberindeki belediye personelleri, inceleme yapmaya başladı. Bu sırada 5 bin 700 metrekare büyüklüğündeki araziyi devletten kiralayan ve kirasını belediyeye ödediğini belirten yer sahibi Kemal Ekşi, tesisin bulunduğu alana gelerek mahkeme kararlarını gösterdi. Belediye Avukatıyla görüşen ve kararları gösteren Ekşi, Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Karakaş’ın 1 yıl daha kendilerine söz verdiğini ve bu yüzden taşınma için çalışma yapmadıklarını belirtti.

YIKIM KARARI İPTAL EDİLDİ

Yapılan görüşmeler sonucunda son mahkeme kararını da kaymakamlığa ileten Kemal Ekşi, avukatlarını da alana çağırdı. Bu sırada Karasu İlçe Kaymakamlığından gelen talimat doğrultusunda yıkım kararı iptal edildi. Karar için idari mahkemenin sonuçlanmasının beklenmesi yönünde talimat verilirken daha sonra ekipler tesisin içerisinden ayrıldı. Yaşananlara tepki gösteren Ekşi, “Verilen sözleri tutmadılar, burada yaptığımız güzel şeyleri bile yıkmak istiyorlar. Mahkeme kararı yok sayılıyor, burada ekmek yiyen yüzlerce insan var. Yaz sezonu geldi, burayı şimdi yıkmak istiyorlar. Buranın imar barışı kapsamında alınan imarı var. Burada yapılmak istenen şey gözdağı, başka bir şey değil. Biz mahkemeden kararımızı aldık, burada hukuksuzluk yaptırmayacağız” dedi.

Yorumlar (0)