banner2

banner1

banner22

Karasu’da yeni çöp uygulaması

Karasu Belediyesi özellikle kırsal mahallelerde çöp toplama konusunda yeni projesi olan ‘Bireysel Çöp Kutusu’ projesini hayata geçiriyor.

Karasu 18.06.2020, 16:18 Editör: Ebru Bulut
Karasu’da yeni çöp uygulaması
banner48

İHSANİYE MAHALLESİNDE BAŞLATILDI

Karasu Belediyesi tarafından, “Temiz Çevre Temiz Karasu” sloganı ile başlayan Bireysel Çöp Kutusu projesi, pilot bölge olarak İhsaniye Mahallesinde başlatıldı. Uygulamanın başarılı sonuçlar vermesi üzerine, çalışmanın tüm kırsal mahallelerde hayata geçirileceği bildirildi. İlk etapta 60 bireysel konteyner dağıtımına İhsaniye Mahallesinden başlandı. İlçe genelinde çıkarılan zamansız çöplerin oluşturduğu kötü görüntünün de kaybolmasını sağlayacak uygulama ile sokak kapı önlerine plastik kapaklı, tekerlekli ve aşınmaya dayanıklı konteynerler yerleştiriliyor. Bu şekilde Karasu Belediyesi, özellikle kırsal mahallelerde yeni bir çöp toplama sistemine de geçmiş oluyor.

“ÖNCELİĞİMİZ HİJYEN VE HALK SAĞLIĞI”

Projede pilot bölge seçilen İhsaniye Mahallesi için hazırlanan bireysel çöp kutularını Belediye Başkanı İshak Sarı, mahalle muhtarı Oğuz Özden’e teslim etti. Bireysel Çöp Kutularının dağıtımı sırasında açıklama yapan Belediye Başkanı İshak Sarı; “Bireysel çöp kutusu projemizi bugün itibari ile pilot bölgemiz olan İhsaniye Mahallemizle başlatıyoruz. Olumlu sonuçlar alacağımızı düşündüğümüz projemizi önümüzdeki günlerde tüm kırsal mahallelerimizde uygulamayı planlıyoruz. Çöp konusuna ilçemiz genelinde çok dikkat ediyoruz. Çünkü sağlığımız ve çevre görüntüsü için hassas bir konu. Önceliğimizin hijyen ve halk sağlığı olduğunu belirterek, halkımızın da bu konuda daha dikkatli olmalarını istiyoruz” dedi.

“BAŞARILI KENT, ÖRNEK ŞEHİR OLACAĞIZ”

Projenin genel yapısından bahseden Başkan İshak Sarı; “Kırsal mahallelerimizde yaşayan vatandaşlarımız, mahalle muhtarları ile görüşerek ücretlerini ödedikleri, kendilerine ait olan ve kendi müstakil bahçelerine koyacakları, yaklaşık 120 litre kapasiteli çöp kutularını mahalle sakinlerimize veriyoruz. Temizlik İşleri Müdürlüğü ekiplerimiz de haftanın belirli günleri bu kutulardaki çöpleri topluyorlar. Hem mahallelerdeki çöp konteynerlerinin yerleri konusunda sıkıntı ortadan kalkmış oluyor, hem de çöp kutularının ekonomik ömürleri uzamış oluyor.  İnşallah çok yerinde ve faydalı olacağına inandığımız bir proje. Ortalıkta çöpler kaldıkça, bir taraftan açıkta kalan çöp koku oluşturabiliyor, sinekler olabiliyor veya kedi köpek gibi hayvanlarımız tarafından dağıtılabiliyor. İnşallah bunların her biri sonlanacak. Bildiğiniz gibi temizlik hususundaki hassasiyetlerimizi hep dile getiriyoruz. Belki bugün Korona Virüs salgınında da en çok konuştuğumuz konulardan biri temizlik. Temizlik konusunda dikkatli olacağız. Çevre temizliği ve çöp konusunda çok başarılı bir kent, örnek bir şehir olacağımıza eminim” dedi.

Yorumlar (0)