banner2

banner1

banner22

Karasu’da horoz dövüşü operasyonu

Karasu İlçesinde horoz dövüşü yapıldığı ihbarını alan Jandarma ekipleri, dernek adresine baskın yaptı. 77 kişinin bulunduğu adreste yakalanan Hikmet Neğuç isimli vatandaş ise horoz dövüşünü ‘Bu yasakçı zihniyet bitsin, kanun çıksın istiyoruz’ diyerek savundu.

Karasu 02.02.2021, 21:30 Editör: Aysima Kortak
banner48

Karasu İlçesi Kuyumculu Mahallesi’nde bulunan Karasu Hayvanları Koruma ve Yetiştirme Derneği’nde horoz dövüşü yapıldığına dair alınan ihbar sonrası Karasu İlçe Jandarma Komutanlığı çok sayıda ekip adrese baskın yaptı. 77 kişinin bulunduğu ve koronavirüs önlemlerinin hiçe sayıldığı adrese giren ekipler, horoz dövüşünü sonlandırarak içeride bulunan vatandaşları gözaltına aldı. İstanbul, Kocaeli, Düzce ve Bolu gibi illerden Sakarya’ya gelen çok sayıda vatandaşa koronavirüs tedbirlerine uymamak ve hayvanlara kötü muamele yapma nedeniyle para cezası kesildi.

BU YASAKÇI ANLAYIŞ TÜRKİYE’YE ZARAR GETİRİYOR

Öte yandan baskın yapılan alanda yakalanan Türk Asil Horoz Yetiştiricileri Federasyonu Başkanı Hikmet Neğuç isimli vatandaş ise yaşanan duruma tepki göstererek hayvan dövüş müsabakalarının yasal olması gerektiğini belirtti. Neğuç, “Horoz müsabakaları Türkiye’nin her yerinde yapılan kültürel mirasımızdır. Müsabakalar derneklerde ve hakem kontrolünde yapılır, dövüş kaçak yapılır. Türk kültürünün bir parçasıdır. Dünyanın her yerinde yapıldığı gibi burada da yapılıyor. Biz Türkiye Cumhuriyeti’nde hayvan sporları ve sergileri kanunu istiyoruz. Burası bir hayvan derneğidir, yasal olarak yapılmış bir etkinliktir. Fakir fukaranın kışlık halk eğlencesidir bu müsabakalar, dünyanın her yerinde yapılmaktadır. Türkiye’de de serbest olmalıdır. Bu yasakçı anlayış kimsenin işine yaramıyor, Türkiye’yi dünyanın gerisinde bırakıyor. Bu yasakçı anlayış Türkiye’ye zarar getiriyor” dedi.

CEZA YAĞDI

Yapılan arama sonucu Hint horozlarının ağırlıklarını ölçmek amaçlı kullanıldığı değerlendirilen 1 adet elektronik tartı, 3 adet kayıtların tutulduğu değerlendirilen ajanda, 1 adet defter, 178 adet Kumar Oyununda kullanılan Pul, kasada ise 7 bin 500 TL ve 400 dolara el konuldu. Horoz dövüşü yapılan bina ve eklentilerinde yapılan arama neticesinde, toplamda 10 adet sağlam Hint horozu ve 4 adet yaralı Hint horozu tespit edildi. Sosyal mesafe ve maske takma kuralıma riayet etmeyen 77 şahsa kişi başı 3 bin 150 TL den toplamda 242 bin 550 TL ve aynı şahıslara Kumar oynama kabahatinden de kişi başı bin 336 TL den toplamda 102 bin 872 TL olmak üzere toplamda 345 bin 422 TL idari yaptırım uygulanacak.

Yorumlar (1)
HASAN CAN 1 ay önce
YUUUUHHHH. UTANMAZA BAK