banner2

banner1

banner22

İstiridye mantarı talebine yetişemiyor

Karasu ilçesinde fındık üreticisi Mesut Kahraman, alternatif gelir sağlaması için evinin bodrum katında istiridye mantarı yetiştiriciliğine başladı.

Karasu 15.04.2021, 16:57 Editör: Gizem Demirsoy
İstiridye mantarı talebine yetişemiyor
banner48

Ortaköy Mahallesi'nde yaşayan Kahraman, yaptığı açıklamada, internetten araştırarak kendi imkanlarıyla istiridye mantarı yetiştiriciliğine başladığını söyledi. Bu işi askerlik yaptığı Karamürsel'de gördüğünü, aklına gelince arkadaşına giderek yöntemi öğrendiğini aktaran Kahraman, "İlk denememde oldukça olumlu sonuç aldım. Komşuma da yardımcı oldum, o da yetiştirmeye başladı. Daha da büyütmeyi düşünüyorum" dedi.

“AYLIK GELİRİM 3-4 BİN LİRAYI BULUYOR”

Fındığın yılda bir kez, istiridye mantarının her ay mahsul verdiğine dikkati çeken Kahraman, "Aylık gelirim 3-4 bin lirayı buluyor. Kazançlı, lezzetli ve oldukça faydalı bir ürün. Talebe yetişemiyorum" ifadesini kullandı.

“ET YİYEMEYENLER İÇİN ÇOK TERCİH EDİLEN BİR ÜRÜN”

Kahraman, 50 torba üretimle 140 kilo istiridye mantarı elde edilebileceğini vurgulayarak, "İlk olarak 40 torba ürün yetiştirdim. Bu da 2 bin lira gelir getirir. 140 torba ürünle aylık 4 bin lira gelir elde edeceğim. Et yiyemeyenler için çok tercih edilen bir ürün. Tam iftarlık, hafif, lezzetli ve faydalı bir mantar. Zehir oranı sıfır" şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)