banner2

banner1

banner22

İmar planına aykırı bina hala yıkılmadı

Karasu İlçesinde yaşayan İlhami ve Münire Demirci çifti, evlerinin yanına yapılan binanın imar planına aykırı olduğunu belirterek başvurdukları mahkemece haklı bulundu. Mahkeme kararına rağmen Karasu Belediyesi 1 yıldır yıkımı yapmadı.

Karasu 06.09.2021, 15:50 Editör: Ebru Bulut
İmar planına aykırı bina hala yıkılmadı
banner48

Haber/Onur Güden

MAHKEME ‘YIKILSIN’ DEDİ

Karasu İlçesine bağlı İncilli Mahallesi’nde yaşayan İlhami ve Münire Demirci çifti, 8 yıl önce kendilerine ait evin yanındaki arazide yapılan imar değişikliği sonrasında evlerinin cam ve balkonlarına bitişik halde yapılan binayla ilgili olarak mahkemeye başvurdu. Yapılan yeni binanın imar kanunlarına aykırı şekilde yapıldığını belirten mahkeme, 7 yıl süren dava sonrası yıkım için karar verdi. Yapılan itirazların da değerlendirildiği ve yıkım kararının onandığı mahkeme sonrasında kararın tebliğ edildiği Karasu Belediyesi ise yıkımı hala gerçekleştirmedi.

MÜFETTİŞLER ALANI İNCELEDİ

Karasu Belediyesi ile defalarca görüşen İlhami Demirci, alınan kararın uygulamayan Karasu Belediyesi ve yetkilileri hakkında da suç duyurusunda bulundu. Ayrıca konuyla ilgili olarak İçişleri Bakanlığına da başvuruda bulunan Demirci’nin durumu bakanlık müfettişleri tarafından da incelendi.  Alınan tüm bu sonuçlara rağmen Karasu Belediyesi’nin gerekli işlemi başlatmadığını ve yazdığı dilekçelere cevap vermediğini belirten İlhami Demirci, içinde yaşanmaz hale gelen evini tamamen boşalttı.

“EVİM YAŞANACAK HALDE DEĞİL”

7 yıl süren dava süreci sonrasında imar kanunlarına aykırı şekilde yapılan binanın yıkımı için çıkan kararı tanımayan Karasu Belediyesi’nin kendisini mağdur ettiğini belirten İlhami Demirci, “Usulsüz yapılan bir bina vardı ve 2014’ten bu yana verdiğim 7 yıllık hukuki mücadelemi kazandım. Karar istinaf kararı ile kesinleşti. Binanın yıkılması talebi ile Karasu Belediyesi’ne müracaatım oldu ama uygulanmadı. Davalı olduğum kişiye bunun imar kanunlarına aykırı olduğu söylenmesine rağmen bu kişi binayı ve dükkanları bitirdi, bazılarını sattı. Şuan benim evim yaşanacak halde değil. Tamamen boşalttım evi, içinde durulmuyor” dedi.

“BELEDİYE KARARI GÖNDERMEDİ”

Yaşanan mağduriyetle ilgili hem Karasu Belediye Başkanı hem de Başkan Yardımcılarıyla defalarca görüştüklerini belirten İlhami Demirci, “İmara ve ruhsata aykırı olarak yapılan ek bina için kazanmış olduğum Sakarya 1. Bölge İdare Mahkemesi yıkım kararı, Karasu Belediye Başkanı ve başkan yardımcıları ile konuyu defalarca görüşmüş olmama rağmen uygulanmamakta. Vermiş olduğum dilekçelere süresinde cevap verilmiyor, cevap verilen dilekçeleri de posta biriminde bekletiliyor. Yıkım kararı ile ilgili alınan encümen kararını bile karşı tarafa göndermediler. Karasu Belediyesinin kime hizmet ettiği, kimlerden taraf olduğu takındıkları tavırdan da çok aşikâr bir şekilde anlaşılıyor” ifadelerini kullandı.

“BELEDİYE KURUMSAL KİMLİĞİNİ KAYBETTİ”

Karasu Belediye’sinin kurumsal olmadığını belirten İlhami Demirci, “Karasu Belediyesi artık kurumsal kimliğini kaybetti, belediye bazı kişiler tarafından yolgeçen hanı olarak kullanılıyor. Birimler maalesef gerekli mevzuata göre hizmet vermiyor. Karasu belediyesi artık kurumsal bir mafyacılık yapıyor. Ben yapmış olduğum bütün başvuruların ve konuşmaların arkasındayım ve kanıtlamaya da hazırım. Medeni cesareti olana belediye yetkilileriyle istediği yerde bu konu ile ilgili tartışmaya da hazırım. Hukuk içerisinde hukuksuzluk yapanların hakkında da gerekli incelemeler yapılmasını istiyorum” dedi.

Yorumlar (0)