banner2

banner1

banner22

Amansız hastalığa yenik düştü

Karasu’da yaşayan 7 yaşındaki Ensar Bayrak, doğumundan beri mücadele ettiği Hidrosefali hastalığına yenik düştü.

Karasu 23.07.2020, 10:11
Amansız hastalığa yenik düştü
banner48

Karasu ilçesine bağlı Karapınar Mahallesinde yaşayan Minik Ensar, doğumunda Hidrosefali hastası olarak dünyaya geldi. Her 500 çocukta bir görülen Hidrosefali’ye yakalanan Minik Ensar yıllarca mücadele ettiği hastalığa yenik düştü. Ensar’ın ölümü yakınlarını yasa boğdu.

TOPRAĞA VERİLECEK

Minik Ensar’ın cenazesi Karasu ilçesine bağlı Karapınar Mahallesinde bulunan Merkez Camiinde öğlen namazına müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Karapınar Tepe Mezarlığında toprağa verilecek.

HİDROSEFALİ NEDİR?

Hidrosefali, beyinde ve beyin çevresinde aşırı sıvı birikmesidir. Hastalığın ismi “su” ve “kafa” anlamına gelen Latince sözcüklerden oluşur. Çocuklarda görülen ve doğuştan gelen hidrosefalinin görülme sıklığı yaklaşık 500 çocukta 1'dir. Ayrıca ileri yaşlarda da ortaya çıkabilir. Biriken bu sıvıya beyin-omurilik sıvısı (BOS) denir. Bu sıvının çoğu, beynin içindeki sıvı alanlarda (ventriküller) bulunur. Amacı beyni ve omuriliği korumaktır. Bu sıvının dolaşımı sırasında bir ya da birkaç noktada engellenmesine ve bu nedenle oluşan sıvı birikimine Hidrosefali adı verilir.

Yorumlar (0)