banner2

banner1

05.04.2020, 21:23

Karantinada yeme atakları!

Mecbur olmadıkça sokağa çıkmadığımız bu günlerde herkesin ortak sıkıntısı kilo almak. Makarna deposu yaptığımız evlerimizde, kendi ekmeğimizi yapmak bir kenara dursun, hazır paket abur-cuburlarımız, film izlerken patlattığımız mısırlarımız ve daha bir sürü hacmi küçük kalorisi büyük atıştırmalıklarımız... İşe gitmek, yemek yapmak, çocuğumuz okuldan geldiğinde ödevine yardımcı olmak ve daha bir sürü rutinimiz bozuldu. Bununla beraber rutin yeme alışkanlıklarımız da değişti. Sabah kahvaltı saatimiz öğlene kaymaya, öğle yemeğimiz yok olmaya, akşam yemeğinden sonra uyku saatine kadar gece yemekleri artmaya başladı.

Yemek saatlerinizi düzenlemek ve belli bir kurala koymak hayatınızın da rutine girmesini kolaylaştırabilir. Bunun için ilk kural günlük yaşantınıza göre sabah-öğle-akşam -gece ara öğünü veya sabah kahvaltısı- ara öğün- akşam yemeği - gece ara öğünü gibi belirlemeler yapıp, ortalama aynı saatlere sadık kalmaya çalışın. Bu sayede uzun süreli açlık atakları yaşamazsınız.

Peki, duygusal yeme atakları? Can sıkıntısına bağlı yemek yeme hemen hemen her insanın zaman zaman başvurduğu bir durumdur. Yemek, can sıkıntısı veya stres durumlarında sıkça başvurduğumuz ve kısa süreli de olsa mutluluk sağlayan bir olgu olarak belirlenmekte. Yemek geçici bir haz hissi ve trans hali yaratır. Yalnız bu bir alışkanlık haline gelmişse, kişinin kilo almasına sebep olur. Eğer kişide bir yeme bozukluğu varsa psikolojik destek olmadan sadece zayıflama odaklı diyetler o kişinin yeme bozukluğunu tetikler, daha da kronikleştirir. Karantina günlerinde bahsettiğimiz yeme atakları da bu seyire benzemekte. Moral bozukluğu, can sıkıntısı anlık olarak yemek yeme ile bastırılmakta ve “Battı balık yan gider” diyip 1 hafta sıkı program uyguladıktan sonra daha çok yeme hali olarak kendini göstermektedir. Bu ataklarla basa çıkmanın en iyi yöntemleri ise;

-Bol su içmek ( her yeme isteğinizde bir bardak su için)

-Bol çiğ sebze tüketin; çünkü yeme atakları gerçek açlık değildir ve kalorisi çok düşük olan sebzeler sizi oyalar.

-Neden yemek istediğinizi düşünün. Gerçek açlık olup olmadığın farkına varın.

-Ev içi egzersizler yapın. Egzersiz bağışıklığınızı kuvvetlendirmenin yanı sıra; iç huzur olan seratonin hormonunun artmasını sağlar ve sizi ataklardan korur.

Bu süreç elbet bitecek, siz hem bedeniniz, hem ruh sağlığınız için kendinize iyi bakın. Rutinlerinizi bozmayın.

Yorumlar (0)