• Reklam
Reklam
Reklam

Kamuoyuyla paylaşıldı

Sakarya Üniversitesi’nde akademisyenlerin sosyal paylaşım sitesi twitter üzerinden girdiği tartışmalara ilişkin üniversite yönetiminden açıklama geldi.

Kamuoyuyla paylaşıldı

Sakarya Üniversitesi’nde akademisyenlerin sosyal paylaşım sitesi twitter üzerinden girdiği tartışmalara ilişkin üniversite yönetiminden açıklama geldi.

Kamuoyuyla paylaşıldı
Editor: Haberlisin
22 Mayıs 2019 - 16:38
Reklam

Üniversiteden konu hakkında yapılan beş maddelik açıklamada, üniversite bünyesinde mayıs ayı içerisinde meydana gelen ve şehrin gündemine oturup uzunca bir süre konuşulan olaylarla ilgili açıklamalar yapıldı.
 
 
İŞTE O MADDELER
 
Sakarya Üniversitesine yönelik olarak özellikle 6-22 Mayıs tarihleri arasında medya organlarında farklı konularda yayımlanan haber ve değerlendirmeler, kamuoyunun yanlış bilgilenmesine neden olmuştur.
 

  1. T.C. Sağlık Bakanlığı Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Üniversitemiz Tıp Fakültesi öğretim üyelerinin araştırma faaliyetlerinin yanı sıra Sakarya’daki sağlık sorunlarının giderilmesine katkı sunması ve poliklinik hizmetleri vermesi amacıyla, değerli öğretim üyelerimizin de büyük fedakârlığıyla 2011 yılından bu yana faaliyetlerini sürdürmektedir. Hastanenin idari yönetimi ile ilgili Üniversitemizin herhangi bir yetkilendirme ve sorumluluğunun olmamasına rağmen, Rektörlüğün duruma müdahale etmediği yönünde bazı haberler yapılmıştır. Sağlık Bakanlığı ile yapılan protokolün de içerdiği gibi, Rektörlüğümüzce yapılacak herhangi bir müdahale, idari sorumluluğu bulunan değerli yöneticilerin yetkilerine kanunsuz bir müdahale anlamına gelecektir. Üniversitemiz, sağlık hizmetlerinde etkinlik ve kalitenin artırılması ve üniversite akademisyen kadrosunun bunu sağlamak üzere güçlendirilmesi yönünde çabalarını sürdürmektedir.
  2. Üniversitemizce yapılan kadro ilanlarına Türkiye’nin her tarafından akademisyenler başvurmakta ve mevzuat çerçevesinde atama yapılmaktadır. Ancak bir öğretim üyemizin atama sürecinde üniversite yönetim kurulu kararındaki usule ilişkin bir eksikliğin yargı sürecine taşınması üzerine, ilgili mevzuat çerçevesinde eksiklik giderilmiştir. İlaveten ilan, başvuru ve atama süreçleri ile ilgili idari inceleme ve soruşturma süreçleri başlatılmıştır.
  3. Öğretim üyelerimiz arasında üniversitemizle ve Sakarya’da yaşanan konularla ilgili olarak sosyal medya aracılığıyla bir takım tartışmalar ve değerlendirmeler de basında yer almıştır. Herhangi bir öğretim üyemizin yaptığı açıklamada ilgili mevzuata aykırılık olması halinde gerekli tedbirlerin alındığını, idari inceleme ve soruşturma süreçlerinin işletildiğini ifade etmek isteriz. Diğer yandan öğretim üyelerimizin hukuka aykırı olmadığı sürece yaptıkları paylaşımların kamuoyunun takdirine bırakılması gerekmektedir.
  4. Sektör odaklı derslerin konulması, dijital materyallerin oluşturulması gibi adımlarla eğitim süreçlerini geliştiren üniversitemiz, ‘yaşayan üniversite’ konsepti içinde kampüsün öğrenci dostu haline getirilmesi için gerekli hazırlıkları tamamlamıştır. Ülke, bölge ve ilimiz kalkınma önceliklerine destek vermek üzere savunma sanayi ve siber güvenlik, enerji depolama, biyomedikal ve tarım başta olmak üzere paydaşlarımızla çalışmakta, akademisyenlerimiz çok sayıda proje üzerinde laboratuvarlarımızda mesai harcamaktadır. Örneğin, SATSO ile yürüttüğümüz Doku Kültürü Laboratuvarımıza ilaveten kanatlı hayvancılık sektörüne yönelik Test Merkezinin kurulması çalışmalarımız da sürmektedir.
  5. Sakarya Üniversitesi, araştırma, eğitim ve sosyal yarar alanlarında fonksiyonlarını en iyi şekilde yerine getirmeye çalışmaktadır. Üniversitemiz, pozitif gündemi ile medyada yer almayı önemsemektedir. Medya başta olmak üzere paydaşlarımızın tamamı ile tüm iletişim kanallarımız açık olduğunu ifade etmek isteriz.
 
Saygılarımızla
Sakarya Üniversitesi Rektörlüğü
 
 
PEKİ NE OLMUŞTU?
Fakültede  görev yapan Doç. Dr. Ali Balcı'nın Profesörlük kadrosu başvurusu, Dekan Prof. Dr. Hamza Al tarafından 'şahsa özel talep niteliği' bulunduğu gerekçesiyle reddedilmiş, Doçent Ali Balcı bu gelişmeyi şu şekilde duyurmuştu.
 
"1 seneden fazladır profesörlük kadromun engellenmesinde yeni bahane, evlere şenlik yönetim anlayışı. Bilmeyenler olabilir: Bir doçent gerekli kriterleri karşılayınca belgeleriyle birlikte profesörlük için bölüme başvurur bölüm yönetimi de üniversiteden profesörlük kadro talebinde bulunur, süreç bu şekilde işler" ifadeleriyle twitterda paylaşmış, ardından Siyasal Bilgiler Fakültesinde görevli Prof. Dr. Bünyamin Bezci, bu tweete ithafen şunları yazmıştı;
 
"Dekan efendinin etik duruşundan etkilenen ve ya Havana'da yazdığı yazıyı gösterdiğinde gevrek gevrek gülen dostları, ahlakın yanında akıllı duruşuyla ona beş yıl boyunca danışan belediye başkanı ve onu çok başaralı bulduğu için yeniden atayan rektörü gurur duymalı..."
 
Bezci eleştirilerine, "Hocasının gelinine kadro çıkardığında objektif, çalışmalarıyla yeterliklerini kanıtlamış akademisyenler hakları olan kadroyu istediğinde kişiye özel bulan bir dekana sahibiz şükür ki ;)))" ifadeleriyle devam etmişti.


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Cezaevine yollandı
Cezaevine yollandı
Yurtdışına ihraç ediyor
Yurtdışına ihraç ediyor