banner2

banner1

24.11.2021, 14:43

İyi ki öğretmenim

Çok kıymet verdiğim bir insan, birlikte kahve içerken bana, “İnsan biriktir,” demişti. “Olabildiğince fazla insanın hayatına dokun. Onları dinle. Onlara değer ver. Yaşın ilerlediğinde, tüm hedeflerine ulaştığında, hayallerinin gerçekleştiği noktada fark edeceksin ki gerçekten önemli olan tek şey bu.”

Küçükken yetişkinlikten iki beklentim vardı: İlki, annemden izin almama gerek kalmadan dondurma yiyebilmek, ikincisi de yeterince güçlü olup birileri için gerçekten bir şeyler yapabilmek. Şimdiki konumumdan çocukluğuma bakıyorum da, bence çocukluğum benimle gurur duyardı. Sadece dondurma yiyebildiğim için değil, aynı zamanda aslında başından beri hayalini kurduğu o şeye ulaştığım için: Hayatlara dokunma gücü… Kendi açımdan, bunu yapabilmek için öğretmenliğin mükemmel bir meslek olduğunu düşünüyorum. Öyle bir meslek ki bu, koca bir grup işlenmemiş zihin, dilimizden dökülecek kelimelere bel bağlamış. Ya söylediklerimizi dikkatle takip edip içinde bulundukları çıkmazdan güvenle sıyrılacak, ya da bize karşı çıkıp kendi düşünce dünyalarını oluşturacaklar. Her iki türlü de bu zihinler özgürce şekillenecek, zamanı gelince de topluma yön verme gücüne sahip bir şekilde harika işler başaracaklar.

                Mesleğimi yaptığım her gün genç zihinlerin şekillenmelerine şahit olma, çoğu zaman da bu yolculukta önemli bir yardımcı konumunda bulunmanın doyumunu yaşıyorum. Elimdeki bu kıymetli vakti de olabildiğince fazla hayata dokunmak ve insan biriktirmekle geçirmeye çalışıyorum.

                İyi ki bunun farkındayım. İyi ki etrafım hevesli öğrencilerle çevrili.

İyi ki öğretmenim.

Yorumlar (0)