• Reklam
Reklam
Reklam

İşte karar

Sakarya 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen ve kamuoyunda "Beton Davası" olarak bilinen, beton numune analizlerinde usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla 70 sanığın yargılandığı davada 18 kişiye hapis cezası verildi.

İşte karar

Sakarya 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen ve kamuoyunda "Beton Davası" olarak bilinen, beton numune analizlerinde usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla 70 sanığın yargılandığı davada 18 kişiye hapis cezası verildi.

İşte karar
13 Eylül 2018 - 20:59
Reklam

Sakarya 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen ve kamuoyunda "Beton Davası" olarak bilinen, beton numune analizlerinde usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla 70 sanığın yargılandığı davada cezalar belli oldu.

52 KİŞİ SERBEST BIRAKILDI
Dava sonunda E.T.resmi belgede sahtecilik ve rüşvet vermek suçlamasından 5 yıl 10 ay, işadamı H.K. 5 yıl 10 ay, işadamı Y.Ö. ise 3 yıl 4 ay ceza aldı. 70 sanığın yargılandığı davada 52 kişi beraat ederken toplam 18 kişi ise çeşitli suçlardan 3 yıl ile 13 yıl arasında değişen oranlarda ceza aldı.

70 KİŞİ GÖZALTINA ALINMIŞTI
Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı'na gelen bir ihbar sonrasında 2013 yılında başlatılan soruşturma kapsamında, Sakarya Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Kaçakçılık ve İstihbarat Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından Adapazarı şehir merkezinde bulunan yapı denetim firmaları ve bir hazır beton firmasına inşaatların denetimiyle sorumlu olan yapı firmalarının temsilcilerinin kalitesiz beton kullanılan inşaatlarda standartlara uygun beton kullanıldığına dair raporlar tanzim ettikleri iddiasıyla baskın yapmıştı.

Aynı operasyonda Sakarya Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde bulunan laboratuvarda da arama yapıldı. Aramalar sonrasında polis aralarında Sakarya Üniversitesi'nde Malzeme Bölümü'nde görevli bir profesör ve bir doçent ile iki öğretim görevlisi, bir beton firmasının sahibi ve yapı denetim firması yetkililerinin bulunduğu 47 kişiyi gözaltına almıştı. Gözaltı sayıları daha sonra yapılan dalgalarla 70 kişiye yükseldi.

KARAR ÇIKTI
Operasyonların ardından Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, beton numune analizlerinde usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla 70 sanık hakkında rüşvet ve resmi evrakta sahtecilik iddialarıyla açtığı dava Sakarya Adliyesi 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülmeye başlandı. 6 yıldır devam eden dava mahkemede karara çıktı. Karar davasında şikayetçi konumdaki Sakarya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü temsilcisi önceki duruşmalardaki beyanlarını tekrar ederek şikayetçi olduklarını söyledi.

BERAAT ETTİLER
Davada aralarında Ferizli Belediye Başkanı Ahmet Soğuk, SAÜ Öğretim Üyesi K.Y. Ve işadamı H.A.'nın da dahil olmak üzere toplam 52 kişi rüşvet vermek, resmi belgede sahtecilik ve suç işlemek amacıyla örgüte üye olmak suçlamalarından beraat ederek herhangi bir ceza almadı.

12 İSİM TOPLAM 65 YIL CEZA ALDI
E.T. resmi belgede sahtecilik ve rüşvet vermek suçlamalarından 5 yıl 10 ay, işadamı Y. Ö. Rüşvet vermek suçlamasından 3 yıl 4 ay ceza aldı. İşadamı H.K. ise 2 ayrı suçlamayla toplam 5 yıl 10 ayla cezalandırıldı.

Davada yargılanan kamu görevlilerinden A.Ç.'nin iki ayrı suçtan toplam 13 yıl 9 ay, A. T.'nin 5 yıl 10 ay, 9 yıl 4 ay, Doç. Dr. M.S.'nin 13 yıl 9 ay, C.K.'nın 9 yıl 4 ay ve D.U.'nin 5 yıl 10 ay ceza almasına karar verildi. Davada yargılanan diğer 12 isim toplam 9 yıl ile 3 yıl arasında değişen oranlarda toplam 65 yıl 8 ay ceza aldı.

Mahkeme karar kesinleşinceye kadar A.Ç., C.K., E.T., M.S., S. S. Ve Y.T.'ye de yurtdışına çıkış yasağı koydu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Hastaneye kaldırıldılar
Hastaneye kaldırıldılar
Öğle namazında toprağa verilecek
Öğle namazında toprağa verilecek