banner2

banner1

09.02.2021, 10:14

Işığımız Sönmesin

Devletlerin stratejik önem arz eden yüksek kriterli sektörleri  savunma, enerji ve iletişim kurumlarıdır.

Bu kriterlerden elektrik enerjisini biraz irdeleyelim.

Stratejik öneme haiz kurumların özelleştirilmesinin beklenen sonuçlarının, günümüzde yurttaşlarımızı ne derece etkilediği aşikardır.

 Özelleştirmenin ilk gündeme geldiği günlerde, karşı duruşumuzun da ne denli haklı olduğu bugünlerde görülüyor. Keşke yanılsaydık da yurttaşlarımız bu eziyete maruz kalmasaydı.

Son günlerde en büyük tartışma konusu elektrik kesintisi. Bu durum öyle bir hal aldı ki , mevcut siyasal iktidara oy veren yurttaşlarımız da artık yüksek sesle itiraz eder oldu. Özelleştirme sonrası yeni altyapı yatırımı gerçekleştirilmemiş ki bu yatırımlar işletici firma tarafından yapılıp, daha sonra devletten vadeli tahsilatı yapılacak olmasına rağmen.

Öyle ki özel sektör reel bir şekilde denetlenmediği için mağduriyeti yurttaşlar yaşıyor. Özel sektörün amacı az maliyetle maksimum karı yakalamaktır. Sadece kazanacağını düşündüğü için yurttaşın durumu onu ilgilendirmez. Dağıtım yaptığı bölgede üretim istihdam onun için çok önemli bir unsur değildir veya yurttaşların konforu özel sektörü hiç bağlamaz.

En ufak yağmur, rüzgar ve kar yağışından sonra saatlerce elektrik kesintisi oluyor. bu kesintilerin sanayi bölgesi olan ilimizde    yaratmış olduğu ekonomik zararlar cabası.

 Bölgenin elektrik iletimi açısından en eski ve güçlü merkezi olan ilimizde neden altyapı yatırımları gerçekleştirilmez, neden işletici firmaya yaptırım uygulanmaz.

Gerekli alt yapı yatırımlarının zamanında yapılmaması maalesef gelecek için daha da endişe verici. Gerek nüfus artışı gerekse teknolojiden kaynaklı  enerji kullanımı  her geçen gün artmakta olup, gelecek yıllarda enerji ihtiyacının giderek artacağı aşikardır. Bu nedenle bu duruma paralel enerji arzının da muhakkak arttırılması gerekmektedir.

Konunun gerek yurttaşlar gerekse üretim açısından bir diğer boyutu enerjinin maliyetidir. Maalesef bu konuda da yurttaşlar  elektriğe yüksek bedeller ödemektedir. 

Kamuya ait ne varsa sattı ve satıyor AKP iktidarı. Sümerbank özelleştirilirken savundukları argümanı hatırlayanlar bilir. Devlet ayakkabı satmaz noktasından, devlet yağ satma noktasına geldi.

Sosyal devlet, kar zarar hesabı yapmayan , yurttaşın konforunu temin eden mekanizmanın adıdır.

Sosyalleşebileceğimiz gelecek güzel günlere selam olsun.

Yorumlar (0)