• Reklam
Reklam
Reklam

İşçi yüzde dörde mahkum edildi

Türk-İş İl Temsilcisi Cemal Yaman, belediyeleri işçilere sahip çıkmaya davet etti.

İşçi yüzde dörde mahkum edildi

Türk-İş İl Temsilcisi Cemal Yaman, belediyeleri işçilere sahip çıkmaya davet etti.

İşçi yüzde dörde mahkum edildi
Editor: Bartu İnce
11 Eylül 2019 - 12:08
Reklam

Adapazarı Akşam Haberleri Gazete'sinin haberine göre Belediye işçilerine yapılan zamların yüksek enflasyon ve vergilerle eridiğini belirten Türk İş İl Temsilcisi Cemal Yaman, “İşçi altı ayda bir yüzde dört zamma mahkum edildi. Bu, aç kalın ölün anlamına geliyor” dedi.

İŞÇİ MAĞDUR
Belediyelerde kadroya alınan taşeron işçiler için 2020 yılının ilk yarısına kadar 6 ayda bir yüzde 4’lük zam önerilmişti.  Yüksek Hakem Kurulu tarafından belirlenen zam oranı enflasyon değerlerinin çok altında kalınca işçiler mağdur oldu. Daha önce işçilerin vergiler ve yüksek enflasyona ezdirilmemesi için belediyelere çağrı yapan Türk İş İl Temsilcisi Cemal Yaman, bu çağrısını yineledi.

İŞÇİYE SAHİP ÇIKIN
Konu ile ilgili konuşmasına devam eden Yaman, “Buradan belediye başkanlarına sesleniyorum; sadece halka yol yapmak sosyal bazı hizmetleri sunmak belediyecilik değil. Belediyelerde çalışan insanlar bu ülkenin insanları yüzde dört zammı uygun görüyorsanız devam edin ama sosyal haklarını da yukarıya çekin.  Bizim sendika olarak görevimiz baskı unsuru olmak. Buradan Büyükşehir Belediye Başkanına ve diğer başkanlarımıza sesleniyorum.  Bu ülke bizim; çalışanlar da bu ülkenin insanları.  İşçiye sahip çıkın bu ülkeyi yönetenlerin çalışma hayatını gözetmeleri lazım” dedi.

İŞÇİYE ‘AÇ KALIN’ DİYORLAR
İşçiye 6 ayda bir yapılan yüzde 4’lük zammın ülke gerçekleriyle bağdaşmadığının altını çizen Yaman, ”İşçiye ‘Aç kalın ölün’ diyorlar. Bir sabah kalktık işçiye kadro verildi. Ama içeriğini bilmiyorduk. Baktık iki gün sonra seksen bin kit çalışanı kadroya geçememiş. Geçenleri de perişan etmişler. Altı ayda bir yüzde dört zam yapmışlar. Kadroya geçmeden önce yüzde 40, 30, 20 zam ile çalışan işçiler vardı. Şimdi bakıyorsun asgari ücret iki bin lira oldu, işçi o dönemden bu yana sekiz yüz lirayı kaybetti” ifadelerine yer verdi.  
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kayıtlar yenilendi
Kayıtlar yenilendi
Gençler gelecekten ümitsiz
Gençler gelecekten ümitsiz