• Reklam
Reklam
Reklam

‘İpe un serdiler’

TÜRK-İŞ İl Temsilcisi ve Demiryol-İŞ Sakarya Şubesi Başkanı Cemal Yaman, Ada treni ile ilgili eksikliklerin 10 gün içerisinde giderileceğini açıkladı. Yaman Ayrıca ‘’ Bu treni buradan kaldırmaya artık kimsenin gücü yetmez’’ dedi.

‘İpe un serdiler’

TÜRK-İŞ İl Temsilcisi ve Demiryol-İŞ Sakarya Şubesi Başkanı Cemal Yaman, Ada treni ile ilgili eksikliklerin 10 gün içerisinde giderileceğini açıkladı. Yaman Ayrıca ‘’ Bu treni buradan kaldırmaya artık kimsenin gücü yetmez’’ dedi.

‘İpe un serdiler’
23 Mart 2019 - 00:58
Reklam

APAR TOPAR GETİRİLDİ
Ada Treninin şehre geldi, ancak bazı eksiklikler hala giderilemedi. Adapazarı Akşam  Haberleri Gazetesine konuşan Demiyol-İş Sakarya Şubesi Başkanı Cemal Yaman,  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla trenin apar topar şehre getirildiğini belirtti. Trenin bir takım eksiklikleri olduğunu ama bu eksiklerin en kısa zamanda giderileceğini belirten Cemal Yaman, ‘’Trenin eksiklerine gelince yapılan devlet demir yollarının hazırladığı 11 maddelik bir rapor vardı en önemlisi de geçit bekçilerinin olmamasıydı. Geçit bekçilerinin eğitimi başladı” dedi.
İPE UN SERDİLER
Tren alttan ya da üsten gelecek şeklindeki açıklamaların ipe un sermek için yapılan açıklamalar olduğunu söyleyen Yaman, “Bu bahsedilen projeler çok maliyetli projelerdi. Türkiye’nin bu kadar ekonomik sıkıntı içerisinde olduğu bu dönemde buraya bu kadar büyük bir yatırımın olacağına ben inanmadım hiç. Ama ne oldu halk beklentiye sokuldu. Zaten bu projenin gerçekleşmeyeceği belliydi.  Biz hatta o tarihlerde şunu söyledik. 5 tane kesişen karayolu geçidi var. Buna 10 tane ya da 5 tane adam koyun. Bu treni şehre sokun. Masrafta yapmayın. Dolayısıyla yine bizim dediğimiz noktaya geldi” dedi.
İSTEMEYENLER VARDI
Cemal Yaman, “Ben trenin eksikleri ile ilgili fazla bir şey konuşmak istemiyorum çünkü trenin buraya gelmemesini isteyen azınlık bir grup var. 1 hafta 10 gün daha bu iş biraz daha problemli şekilde gidecek ama tam 10 gün sonra bütün sorunlar çözüme kavuşacak. Ben kamuoyunun bilmesi için söylüyorum kesişme yollarındaki ışık sistemi devam edecek. Tren geçtiği zaman görevli düğmeye basacak ve oradaki ışık sistemi duracak.  Bu sistem trafik sıkışıklığını en aza indirecek. Zaten günün belirli yer ve zamanlarında trafik sıkışıklığı var bu şehirde ama trenin gelmesini istemeyenler tren yüzünden trafik oluyor diyecekler’’ dedi.
HALKALIYA KADAR GİDECEK
Trenin ilk etapta Pendik’e,  kısa süre içerisinde  de Söğütlüçeşme’ye kadar gideceğini belirten Yaman, “Zaten Haydarpaşa eski yoğunluğunu kaybetti niye Söğütlü çeşmenin oradan tren denizin altından geçecek ve Halkalı’ya gidecek yani köprüyü trenle geçeceksin. Bir anda buradan bindikten sonra 2 saat sonra Halkalı’dasın.  Müthiş bir hizmet olacak. Ben hep siyasilere de söylüyorum, Adapazarı’ndan Kocaeli’ ne bir mototren yapılması lazım. Bunların hepsi 20 yıl önce vardı hepsi kaldırıldı. Biz şimdi ileriye mi gidiyoruz geriye mi gidiyoruz ben anlamıyorum ama inşallah hepsi yerine gelir” ifadelerine yer verdi.
‘ARTIK KİMSE KALDIRMAZ’
Cemal Yaman son olarak, “Bu treni buradan kaldırmaya artık kimsenin gücü yetmez. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz. Sakarya için ülke için birleştirici uzlaştırıcı bir dile ihtiyacımız var. Şuan da olmadığı ortada; ama bunu bir kenara koyuyorum herkesin amacı trenin buraya girmesiydi ve girdi eksiklikleri de yavaş yavaş yerine koyarız inşallah” dedi.
TANK PALET’İN DEVRİ
Cemal Yaman, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın Sakarya mitinginde Tank- Palet fabrikası ile ilgili yaptığı konuşma ile ilgili ise şu sözleri söyledi; “Siyasiler meydanlarda biraz yüzeysel konuşuyor işin derinine indiğin zaman öyle olmuyor. Bizim gözümüzün önünde bu tür özelleştirme ve devretme örnekleri var. 25 yıl kimin ömrü var ayrıca bir 25 yıl daha uzattıysa onun o kurum bitti demektir. Örneğin Türk Telekom’a bakmak lazım kiralandı burası peki şimdi bu kuruma bakalım iyi mi oldu kötümü oldu? Alan firma hiçbir zaman için yatırım yapmıyor sadece parayı topluyor şuana kadar 2- 3 tane el değişti olan işçiye oldu” dedi.
‘ARTIK MİLLİ DEĞİL’
Cemal Yaman, “Erdoğan’ın şunu söylemesi gerekiyor işçiler Milli Savunma Bakanlığının işçisi olarak kalacaklar diyecek ya da Tank - Palet işçisi aynı statüde kalacak diyecek. Fabrikayı nasıl kiralıyorlarsa işçiye de güvence altına alıp kiralasınlar. BMC’ ye ya biz bu işçileri kiralık olarak verdik ya da ASFAT A.Ş üzerinden kiralansınlar. Yani ne olacak işçinin asıl sahibi Milli Savunma Bakanlığı olacak. Biz bu sözü istiyoruz siyasilerden o fabrika hepimizin malı. O fabrika Sakarya’da fakir fukara halk tarafından toplanan paralarla alınmış devlette yatırım yapmış. Şimdi bu fabrikanın %50 sini Katar ordusuna veriyorsunuz.  Tank- Palet fabrikasının üreteceği şeylere artık milli malımız diyemeyiz anlatmak istediğim olay bu” şeklinde konuştu.  
 
ADAPAZARI AKŞAM HABERLERİ ÖZEL HABER /  Pınar Oflaz
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Panik yaşandı
Panik yaşandı
Trafik ulaşıma kapandı
Trafik ulaşıma kapandı