• Reklam
Reklam
Reklam

İlgi odağı oldu

AK Parti Sakarya Milletvekili Kenan Sofuoğlu tekerlekli araçlarla yapılan yarışları görünce dayanamıyor. Rize’de geleneksel hale gelen tahta araba yarışına katılan vekil büyük ilgi gördü.

İlgi odağı oldu

AK Parti Sakarya Milletvekili Kenan Sofuoğlu tekerlekli araçlarla yapılan yarışları görünce dayanamıyor. Rize’de geleneksel hale gelen tahta araba yarışına katılan vekil büyük ilgi gördü.

İlgi odağı oldu
Editor: Haberlisin
17 Ağustos 2019 - 18:07
Reklam

Bu sene 11’incisi gerçekleştirilen etkinlik bir kez daha renkli anlara sahne oldu.AK Parti  Sakarya Milletvekili ve eski Dünya Supersport Şampiyonu Kenan Sofuoğlu ve Stuntriding dalında Türkiye’nin en iyi ismi Birkan Polat tahta araba yarışlarının heyecanını yaşayan isimler arasındaydı.
Sofuoğlu, “Her yıl elimden geldiğince burada yarışmaya çalışıyorum. Çok zevk aldığım bir yarış. Halkın ilgisi, sevgisi ve heyecanı da bizi teşvik ediyor tabii. Tüyo veremem çünkü yarış pisti çok zor” açıklamasını yaptı.
Formulaz etkinliğine eski Gençlik ve Spor Bakanı Rize Milletvekili Osman Aşkın Bak, eski Çevre Bakanı İmdat Sütlüoğlu, eski Rize Milletvekili Nusret Bayraktar, Rize Vali Yardımcısı Abdullah Şen, Tarım ve Orman Bakanlığı Genel Müdürü Mümtaz Sinan, Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, Ardeşen Belediye Başkanı Avni Kahya ve Tunca Belediye Başkanı Ahmet Naci Aytemiz de katıldı.
Tarih boyunca sivri zekasıyla ün salmış Karadeniz insanının 1900’lü yılların başlarında yüksek noktalardan aşağı daha hızlı inmek için ürettiği tahta arabaların yarıştığı Formulaz, on birinci kez Rize’nin Ardeşen ilçesindeki Tunca beldesinde düzenlendi. Formulaz’da en dikkat çeken detay Milletvekili Kenan Sofuoğlu’nun yarıştığı dönem ki sponsorunun Tunca’da ki Formulaz’a da sponsor olmasıydı.
Anadolu’nun en eğlenceli, en macera dolu yarışlarından birisine ev sahipliği yapan Rize’deki bu heyecanlı yarışı izlemeye binlerce insan katıldı. Marangozlarda günlerce süren hummalı çalışmanın sonunda ortaya çıkan el emeği tahta arabaların büyük mücadelesi renkli anlara sahne oldu.
Rize’nin büyüleyici atmosferinde, sarp dağlarda, sadece eğlencesiyle değil kurallarıyla da dikkat çeken organizasyonda Milletvekili Kenan Sofuoğlu’nun el yapımı tahta arabalarla yaptığı sürüş de merakla izlendi. 
Sofuoğlu, “Daha önceki yarışlarımda bana verilen arabayı her seferinde kırıyordum. Bu sefer arabamın çok sağlam olduğu söylendi, inşallah kırılmaz” dedi. Yarışmacı arkadaşlarına tavsiye veremeyeceğini belirten Sofuoğlu, “Tüyo veremem ki pist çok zorlu, hava da yağışlı. Hem hepsi iyi yarışçılar”
70 yarışmacının yağmurlu havada ve kaygan zeminde performans sergilediği Formulaz’da 40 yaş üstü katılımcılar ayrı bir kategoride yarıştı. Son üç yıldır yarışmada maharetlerini gösteren kadın yarışmacılar, bu yıl da erkek rakipleri kadar iddialı bir yarış sergiledi.
Hiçbir şekilde frenin, motorun ve demir bir parçanın kullanılmadığı arabalar, 1600 metreyi başarılı bir şekilde tamamlayarak bitiş çizgisine ulaşmaya çalıştı. Yokuşların da yardımıyla saatte 70 kilometre hıza kadar ulaşabilen arabalarda ayağa takılan sert lastikler fren işlevi gördü.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yolcular kaydetti
Yolcular kaydetti
Bildiğiniz hikaye
Bildiğiniz hikaye