banner2

banner1

04.07.2020, 14:15

Hesap vermelisiniz!

Gökyüzünü renklendiren fişekler bu sefer gönlümüzde patladı. Söze nasıl başlanır, nasıl ifade edilir bilmiyorum. Gündemde yer alan sosyal medya kısıtlamaları hakkında 1 2 satır karalarken bir anda patlama ile sarsıldık. Bu patlama öyle bir enerji ortaya çıkardı ki kilometrelerce uzakta bulunan evlerin camları titredi. Çatılarındaki kiremitler hareket etti.

 Olay o kadar sıcak ki bu satırları yazarken hala çalışmalar devam ediyor. Kayıp olan 45 belki daha fazla kişi aranmaya belki de yanmış bedenleri tespit edilmeye çalışılıyor. Sağlık Bakanı 4 kişinin vefat ettiğini ifade etse de gidişatın bize gösterdiği durum çok daha vahim, çok daha acı. Kazada hayatını kaybedenlere Allah rahmet eylesin. Geride bıraktıkları ailelerine, sevdiklerine Rabbim sabır versin.

Şahsi fikrim ölenlerin sayısı gün geçtikçe artacak. Daha doğru tabirle ikinci bir soma faciası izlenimi vermemek adına sayının günlere bölünerek açıklanacağı kanaatindeyim. Ama maalesef bu gerçekleri gizlemeyecek. İzlenen bu yöntem canı yanan ailelerin yüreğine su serpmeyecek. Acılarını dindirmeyecek…

Olayın teknik açıdan incelenmesi için daha fazla ayrıntının gün yüzüne çıkması gerekiyor. Ama ilk izlenimler ve geçmiş verilere baktığımızda bize öğretilen “kaza geliyorum demez” lafının aksine göz göre göre geliyorum dedi. Aynı fabrikanın son 10 yılda 6.iş kazası hadisesi. İş kolu neticesiyle tehlike unsurlarının son derece fazla olduğu biliniyor. Buna karşın ufak çaplı dahi olsa bunca yaşanan kaza, bizim bilmediğimiz onlarca belki yüzlerce ramak kala kaza hadisesi olayın çehresini bir anda değiştiriyor. Sayın bakan söz konusu fabrikanın yakın zaman içinde denetlendiğini ve çok kısa periyotlarla denetlendiğini söylese de Soma da olduğu gibi bu denetlemeler ne şekilde ve nasıl yapılıyor sorusunu sormadan edemeyeceğiz. Bu konuya istinaden şu soruları sormakta yarar görüyorum:

  1. Söz konusu işyeri denetimlerinde görev alan iş müfettişlerinin işyerine dair tuttukları tutanakları kamuoyu ile paylaşılacak mıdır?
  2. İşyeri için sık sık yapıldığı söylenen denetimler ne şekilde ve kimler tarafından gerçekleştirilmiştir?
  3. Denetimlerden sonra uygunsuzluk olarak ifade edilen çalışan sağlığını ve güvenliğini tehdit eden durumlar karşısında alınan aksiyon planları var mıydı?
  4. Söz konusu işletmenin kendi aksiyon planında veyahut ilgililerin yükselen radyasyon miktarı ve zararlı gazlarla ilgili bir acil durum planı var mıdır? Varsa bunun doğru şekilde hayata geçirilmesi için kamuoyu ile paylaşılmayan ne tür aksiyonlar mevcuttur?
  5. Soma’da yerin altına diri diri gömülen 301 canın, Ermenek’te madende boğulan 18 canın, Mecidiyeköy’de asansör altında kalan 9 canın, bugün Hendek’te parçaları bulunamayan, tanınamayan canların failleri aslında kim? Hırs mı? Para mı?

Kimseyi suçlamıyorum. Şu suçludur bu suçludur demek için devlet büyüklerinin konuyu aydınlatması ve bizlere gerçekleri anlatması gerekmektedir. Ama toplum olarak millet olarak şunu unutmamalıyız ki biz bugün bu kazaların, söz konusu hadiselerin peşini bırakırsak, bu konu için mücadele edip faillerine hesapları sormazsak yarın daha çok canımız yanar. Ve o yaktığınız canların elbet bir gün hesabı sorulur. Ama burada ama orada…

Selametle…

Yorumlar (1)
TAMER işbilir 8 ay önce
Süper yorum olmuş teşekkürler