banner2

banner1

05.03.2021, 09:07

Her Şeye Yetişirken Kendimize Yetişememek

Aynı anda bin şey yapmak, her cephede mücadele etmek, büyük kentlerde yaşayan, işe, okula, toplantıya, bir yerlere yetişmeye çalışan bizlerin genel problemidir. Kısıtlı bir zaman diliminde iş bitirmek, teslim etmek, ihtiyaçları karşılamak ve en önemlisi hızlı olmak..

Pandemi koşullarıyla beraber yavaşlayan hayatımızda dahi çoğu zaman bir sebep yok iken de hızlıyız artık. Hem her yerde olurken hem de hiçbir yerdeyiz artık. Peki, neden insan bu denli hızlı bir yaşama dur diyemiyor? Çünkü insan kendiyle baş başa kalmamak için önüne gelen her işi yapmaya girişir. Durduğu takdirde düşünceler ortaya çıkar ve kendini duymaya başlar. Bu nedenle kişi pek çok işe soyunur ama çok azını bitirir. Boşluğa düşmekten korkmak ve başarısızlıktan çekinmek bilinçdışında onu iten 2 ana nedendir. Zaman zaman yakıtı tükenir. Bitkinlik, kazalar ya da psikosomatik rahatsızlıklar onu kendine rağmen mola vermek zorunda bırakır.

Mola için hiçbir şey yapmamayı amaçlamak gerçekleştirmesi imkânsız bir görevdir. Buna karşın hareketlere ve girişimlere biraz bilinç katmak ve biraz yavaşlamak iç dünyaya doğru açılma olanağı sunar. Yavaşladığınızda duyular ve duygular gerçek gereksinimler ve arzular daha bilinçli bir hal alır. Böylece yavaş yavaş zihinsel bir kaçamak için uygun şartlar oluşur. Peki bu kaçamak nasıl oluşturulur?

En az bir hafta boyunca her gün kendinize tek bir etkinlik ya da hedef belirleyebilirsiniz gün için başka bir şey planlamayın. Kendinizi olduğunuz gibi seçtiğiniz işe verin ve başından sonuna kadar takip edin. Kendinizi parka, yola, yürüyüş yapıp temiz hava alabileceğiniz yerlere gitmeye zorlayın. Telefonunuzdan, tabletinizden kurtulun. Hatta telefonunuzu evde bırakmayı deneyebilirsiniz. Sonuç olarak bu planlamalar ile beraber kişinin hedeflerine ulaşma yolculuğunda kendine iyi davranmasının şart olduğu ve kendine kulak verip özen göstermesinin önemi de akıldan çıkarılmamalı.

Yorumlar (0)