banner2

banner1

banner22

Yüzyıllık Bayram Geleneği bu yıl da gerçekleştirilemedi

Hendek Dikmen Mahallesinde 112 yıldır süregelen Ramazan Geleneği koronavirüs nedeniyle bu yıl da yapılamadı.

Hendek 14.05.2021, 18:02 Editör: Onur Güden
Yüzyıllık Bayram Geleneği bu yıl da gerçekleştirilemedi
banner48

112 yıldır bozulmadan devam ettirilen Hendek Dikmen Mahallesindeki Ramazan Bayramı gelenekleri olan toplu bayramlaşma ve Keşkek Yemeği koronavirüs nedeniyle geçen yıl olduğu gibi bu yıl da gerçekleştirilemedi.

YÜZYILLIK GELENEK 2 YILDIR YAPILAMIYOR

Örf, adet, gelenek ve göreneklerini nesilden nesile aktararak devam ettiren Hendek Dikmen Mahallesi sakinleri, Ramazan Bayramında Toplu Bayramlaşmanın ardından kazan kazan hazırlanarak Vatandaşlara Yöresel Keşkek ikramında bulunuyordu.

GELENEKLERİMİZ ÖKSÜZ KALDI

Ramazan Bayramlarında binlerce vatandaşın ziyaret ettiği Dikmen Mahallesinde her yıl 40’a yakın kazan Keşkek’in hazırlanarak vatandaşlara ve misafirlere ikram edildiğini belirten mahalle sakinleri, “Nesilden nesile örf, adet, gelenek ve göreneklerimi devam ettirmeye özen gösteriyoruz. Her yıl Ramazan Bayramı’nda devam ettirdiğimiz geleneğimizi koronavirüs nedeniyle geçen yıl ve bu yıl gerçekleştirememenin üzüntüsünü ve eksikliğini yaşıyoruz. İnşallah kısa süre içerisinde koronavirüs hastalığı ortadan kalkar ve yine eskiden olduğu gibi örf, adet, gelenek ve göreneklerimiz yaşatmaya devam edebilsek” dedi.

ÖZLEM DUYUYORUZ

Her yıl Ramazan Bayramlarında bir araya gelerek hasret giderdiklerini belirten mahalle sakinleri, eskiden köy meydanında toplu bayramlaşmalarda bir araya gelip, “Herkesin katkı vererek hazırlanan ve tüm misafirlere ikram edilen keşkek yemeğimizin özlemini çekiyoruz. Allah bir an önce bu hastalıktan Ülkemizi ve tüm Dünyayı kurtarsın, eski günlerin özlemini çekiyoruz” ifadelerine yer verdiler.

Yorumlar (0)