banner2

banner1

banner22

Yorgancılık mesleği unutulmaya yüz tuttu

Hendek’te yaşayan 65 yaşındaki Halim Erol, 12 yaşında çırak olarak başladığı Yorgancılık mesleğini 52 yıldır sürdürüyor.

Hendek 11.02.2021, 12:37 Editör: Ebru Bulut
Yorgancılık mesleği unutulmaya yüz tuttu
banner48

52 YILDIR MESLEĞİNİ DEVAM ETTİRİYOR

Hendek ilçesinde yaşayan 65 yaşındaki Halim Erol, 52 yıldır Yorgancılık mesleğini icra ediyor. 12 yaşında çırak olarak sektöre adım atan Erol, çırak olarak gittiği yerde yorgancılık ile birlikte işlemeciliği de öğrendiğini dile getirdi.

“MESLEĞE 12 YAŞINDA ÇIRAK OLARAK BAŞLADIM”

Yorgancılık Mesleğine nasıl başladığını anlatan 64 yaşındaki yorgan ustası Halim Erol, “Mesleğe 12 Yaşında başladım çıraklık, kalfalık ve usta oldum derken halen devam ediyorum. Nenem Adapazarı’ndaki ustama benim bir uşağım var demiş bunu sana verelim demiş ben ne olduğunu bilmiyorum ben yorgancı diye gittim ustam hem yorgancı hem de işlemeci bende yorgancılıkla birlikte işlemeciliği öğrenmiş oldum. Yorgancı Halim Usta Hendek İlçesinin en eski yorgancılarından biri olduğunu belirtti ve Tozlu Cami’nin altındaki Hüseyin Ulusoy Ustamın yanında işe başladım Askere kadar onun yanında çalıştım. Askerden geldikten sonra 1978 yılında Hendek’te dükkân açtım o gün bugün şükürler olsun devam ediyorum” dedi.

“YETİŞTİRDİĞİM ÇIRAKLAR FABRİKADA İŞE BAŞLADI”

Bugüne kadar 5-6 tane çırak yetiştirdiğini ve Yorgancılık mesleğinde sigorta olmadığı için fabrikalara yerleştiklerini dile getiren Erol; “Çırak yetiştirdim çok nerden bakarsan 5-6 çırak yetiştirdim ama hepsi fabrikalara girdiler bizim meslekte sigorta olmadığı için fabrikalara girdiler. Yorgancılık bitmek üzere şu anda emekli olup çalışanlar var bir iki tane gerisi yok çırak yetişmez gelmez. Herkes okuyor fabrikalara gidiyorlar fabrikalarda çalışıyorlar, bize de ancak emekli olanlar dönüyorlar. Bir iki arkadaşla devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

“YORGANCILIK UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ MESLEK”

Yorgancılık mesleğinin unutulmaya yüz tuttuğunu ve son kuşak kendilerinin olduğunu belirten yorgan ustası; “Unutulmuş diyelim artık elaman yetişmiyor son meslek sahibi bizleriz 50 yaşın altında meslektaşımız yok sayılır öyle tahmin ediyorum. Yorgan her yerde satılıyor hazırlar çıktı fabrikasyon çıktı bizim zamanımızda yatak örtüsü yapıyorduk fabrika yoktu bütün bölgelere biz yapıp dağıtıyorduk şimdi marketler satmaya başladı fabrikalar çıkartmaya başladı bizde de mecbur bitmeye başladı bize ancak çok iyi yorgan istiyorum diyenler pamuktan isteyenler geliyor yoksa herkes elyaf yorganlara hücum etmiş durumda” ifadelerini kullandı.

PAMUKLU VE YÜN YORGANIN YERİNİ SİLİKONLAR ALDI

Pamuklu ve yün yorganın yerini silikon yorganların aldığını söyleyen Erol; “Bizim yaptığımız yorganlar sağlıklı pamuktan yapıyorduk. Pamuk yorganın ve yünün yerini hiç bir şey tutmaz. Sonradan elyaflar ve silikonlar çıktı millet yıkanır diye onlara döndü. Bence yanlış belki bizde iyi anlatamadık belki kendimizi deseydik ki millete pamuk şöyle şu böyle inanırlardı ama onların reklamları büyük fabrikalar reklam yaptıkça sattılar. Biz reklam yapamadık derdimizi anlatamadık bununda eksikliği var.” dedi.

YORGANCILIK YANINDA SECCADE VE KAPİTONE

Yorgancılık yanında seccade ve kapitone işi de yaptığını dile getiren Yorgan Ustası Erol; “O iki işi yaptığım için ayakta duruyorum tek yorgancılık yapsam zor olur ayakta kalamayız. Hendek’te Seccade işini bir tek ben yapıyorum o da bana artı bir katkı oluyor. Yeni çırak yetiştiremiyoruz geldiği zaman ilk olarak para konusu oluyor aylık almak istiyor bizimde öyle bir imkânımız yok. Biz öyle yetişmedik biz istiyoruz ki adam yetişsin ondan para kazanmaya başlasın öyle gelen bir çocuk yok. Okullar yükseldi bir çıraklık okulu gibi bir şey ihtiyaç var şu anda bir boşluk var yorgancı açısından ya halk eğitimler bu işe bir el atmalı yâda devlet bize destek olması lazım. Yanımıza diyelim bir adam alacağız en azıdan sigortasını devlet karşılarsa o şekilde öğretebiliriz imkân sağlanırsa teşvik gibi bir şey olursa eleman yetişir bu şartlarla biz kişiye aylık veremiyoruz sigortasını yapamıyoruz, yapamadığımız içinde gelip çalışmıyorlar” şeklinde konuştu.

“YORGANCILIKLA İKİ ÇOCUK BÜYÜTTÜ”

Yorgancılıkta yaptıkları yenilikleri ve mesleğinde 2 çocuk okutup büyüttüğünü söyleyen Erol; “Hendek’e geldikten sonra baktım hep kötü pamuklardan yorgan dikiliyor biz koza pamuğu diyoruz. İyi bir pamuk bunlardan yaptık modeller çıkardık derken güzel bir ortam yakaladık ama sonu da yorgancılıkta bitti. O zamanlar ipek yorgan yapıyorduk, her eve çeyiz için bir ipek yorgan isteniyordu, ipek yorganda bir iki gün sürüyordu. Çok güzel oluyordu desen çıkıyordu. Şimdi ipek yorgan isteyen yok ipekli yoganı fabrikalar yapamaz ancak yorgancı bir kişi dikebilir hep döndü hazır işlere şu anda hep düz yorganlar dikiliyor ipekli yorganlar bitti. İki Çocuk Babasıyım ikisini de yorgancılık yaparak büyüttüm. İkisini de üniversiteye kadar okuttum, ikisi de iş sahibi okuturken tabi ki sıkıntımız oldu ama o günler geçti. Çalışıyorlar tabi ki bizde mutlu oluyoruz” ifadelerini kullandı.

“ŞU ANDA SIKINTI VAR”

Pandemi sürecinde her sektör gibi yorgancılık sektörünün de etkilendiğini dile getiren yorgan ustası;” Bir ara çok etkiledi şu anda biraz iyi millet yine yorgan alıyor. Düğünler devam etiği müddetçe biz iş yapmaya devam ederiz. Bizim işimiz düğünlerle alakalı düğünler durmaya başladığı zaman bize de yansıyor şu anda sıkıntı var” dedi.

Yorumlar (0)