banner2

banner1

banner22

Yıllardır çözülemeyen sorun

Hendek Kemaliye Mahallesinde 2013 yılında hayata geçirilen Kentsel Dönüşüm’de sorunlar bitmek bilmiyor. O dönem dönüşüme onay verenler ‘mağduruz’ derken arsalarını vermeyenler ise ‘geçmiş dönemi sorgulamadan son 20 ayı sorgulamak aklımızla alay etmek’ diyerek mesele üzerinden siyaset yapılmasına tepki gösterdi.

Hendek 25.11.2020, 15:35 Editör: Ebru Bulut
Yıllardır çözülemeyen sorun
banner48

MAĞDURUZ

Hendek Belediyesi tarafından 2013 yılında Kemaliye Mahallesi’nde uygulanmak istenen Kentsel Dönüşüm bölge halkını ikiye böldü. Kentsel Dönüşüme destek verenler iskan alamadıkları için elektrik, su faturalarının şantiye üzerinden değerlendirilmesinden şikayetçi. İskan sorununun çözülmesini istiyor. 2013 yılında temeli atılan ve 3 bloğu tamamlanan dönüşüm projesinde hukuki sorunlar olduğu gerekçesiyle iskan verilemiyor. Mahkemenin kararına göre belediye iskan sorununa çözüm bulacak.

DÖNÜŞÜME DİRENENLER

Kemaliye Mahallesi Kentsel Dönüşüm Komisyonu Başkanı Muhammet Üstündağ basın açıklaması yaparak 2013 yılında verilen karar üzerinden siyaset yapılmaması gerektiğini belirterek “Verilen sözler tutulmadığı için birçok insan halen kirada sürünürken, evlerini vermeyenler yalnızlığa mahkum edildi. Burada yüzlerce mağduriyet hikayesi var. Kimse Hendeklinin aklıyla alay etmesin. Kemaliye büyük bir faciadan dönmüştür. Bugünleri gördüğümüz için verdiğimiz mücadeleleri yok sayanların,  gerçekleri bile bile sırf muhalefet olsun diye geçmiş 8 yılı sorgulamadan son 20 ay üzerinden yazdıklarını şaşkınlıkla takip ediyoruz”

HUKUKİ ZEMİNDE ÇÖZÜM BULUNACAK

Hendek Kemaliye Mahallesi Kentsel Dönüşüm Komisyonu Başkanı Muhammet Üstündağ “dün dönüşümün facia olduğunu görerek yanımızda olan Turgut Babaoğlu bugün belediye başkanı olarak mağduriyeti giderecektir. Hukuki zeminde meselenin çözümü için yıllardır yaptığımız tavsiyeleri dikkate almayan ancak bugün siyaset yapma gayretinde olan arkadaşların mağduriyeti en kısa zamanda giderilecek kanaatindeyim. Meselenin hukuk çerçevesinde çözüm bulması gerekiyor. Yaşanan süreçleri herkes biliyor. Kim hangi evrakları imzaladığını da biliyor. Biz dün olduğu gibi bugün de kimsenin mağduriyet yaşamadan soruna çözüm bulunsun diyoruz. Ancak bir kez daha altını çizmek gerekirki mesele siyasete meze yapılacak bir mesele değil” dedi.

Yorumlar (0)