banner2

banner1

banner22

Yayla göçü yolculuğu gerçekleştirildi

Asırlık geleneği yaşatan Hendek Dikmen Mahallesi sakinleri 114 yıllık geleneksel Yayla göçü yolculuğunu gerçekleştirdi.

Hendek 19.06.2021, 12:00 Editör: Aysima Kortak
Yayla göçü yolculuğu gerçekleştirildi
banner48

Her yıl Mahalle sakinlerinin hep birlikte şenlik havasında gerçekleştirdiği Yayla göçü bu yıl koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında gerçekleştirilerek küçükbaş ve büyükbaş hayvan sahipleri adeta gelin gibi süsledikleri hayvanlarını sırasıyla Sakarya’nın en yüksek noktası olan Dikmen Yaylasına (1725) doğru zil ve çan sesleri eşliğinde yollara düşerek yaklaşık 7,5 kilometrelik yolu yüzlerce hayvanla ket ederek Dikmen Yaylasına ulaşıyor.

114 YILLIK GELENEK

Asırlık geleneklerini devam ettirmek adına bu yıl 114. Yayla göçünü gerçekleştirdiklerini belirten Hendek Dikmen Mahalle Muhtarı Menderes Ayvaz, "Atalarımızdan kalan geleneklerimizi yaşatmaya çalışıyoruz. Yaylaya göç etmeden bir hafta önce hayvanlar yıkanır, temizlenir, yünleri kesilir, boyanır, süslenir ve köyde toplandıktan sonra hep birlikte Yaylaya göç edilir" diye konuştu.

SALGIN NEDENİYLE GÖÇ SESSİZ TAMAMLANDI

Dikmen Yaylasının Sakarya’nın en yüksek noktası (1725) olduğunu belirten Ayvaz, "Yaylaya göç edildiği zaman Yaylamızda Oba dediğimiz kısımda hemşerilerimizle göç sonrasında bir araya gelerek sohbetler eder, ufak bir de şenlik yapardık fakat koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle bu yıl göçümüzü sessiz bir şekilde tamamladık" dedi.

Yorumlar (0)