banner2

banner1

banner22

Yarına kadar ara verildi

Hendek’te meydana gelen patlamaya ilişkin davanın görülen ikinci duruşmanın dördüncü oturumunda tarafların iddia ve ifadelerine ilişkin beyanları dinleyen mahkeme heyeti, karar vermek ve ara kararını açıklamak üzere duruşmaya yarın saat 14.00’a kadar ara verdi.

Hendek 18.03.2021, 15:10 Editör: Aysima Kortak
banner48

Hendek’te meydana gelen patlamaya ilişkin davanın görülen ikinci duruşmanın dördüncü oturumunda verilen aranın ardından tutuklu sanık Y.C., ve Y.C.’nin avukatı Abdurrahım Burak’a söz verildi. Y.C., hakkındaki iddialara cevap vermesinin ardından işleri toparlayabilmesi için dışarıda olması gerektiğini belirterek tahliyesini istedi. Tutuklu sanık Y.C.’nin avukatı Abdurrahim Burak ise 4 gündür devam eden duruşmada yoğun baskıya maruz kaldıklarını ifade ederek müvekkiline yönelik suçlamalara cevap verdi. Sabotaj iddiası üzerinde duran Avukat Burak, müvekkilinin tahliyesini istedi. Tarafların iddia ve ifadelerine ilişkin beyanları dinleyen mahkeme heyeti, karar vermek ve ara kararını açıklamak üzere duruşmaya yarın saat 14.00’a kadar ara verdi.

“KURGU VE SENARYOLARA HEPİMİZ ŞAHİT OLDUK”

Verilen aranın son bulması ile söz hakkı verilen tutuklu sanık Y.C., “Müştekilerin benim hakkımda beyanda bulunması nedeniyle ben konuşmak durumunda kalıyorum. A.C.’nin durumu hastaneye kaldırıldığında çok ağırdı. A.C.’ye Sağlık Bakanı talimatıyla hastanede bakılmıştır. A.C.’nin konuşurken biraz dikkatli konuşması gerekiyor. A.C.’nin ilk başta dedikleri doğru. Gitmedim, aramadım, tanımadığım sormadım ama tanıdıktan sonra sordum. Anlattığı olayla alakalı değil. Ben A.C., fabrikayı patlattı demedim. Çin Mahallesi’nin sorumlusu A.C., dedim, yalan mı söyleseydim. . A.C.’nin iddialarına babam cevap verecek o daha iyi biliyor durumları. Bugün duruşmada 4’üncü gün. Yaşanan kurgu ve senaryolara hepimiz şahidiz. Ortada açık şekilde bir senaryo var. Bir sorun olduğunda, bir soru sorulduğunda tartışma çıkarılıyor ve ara veriliyor. İlk seferde şikayetçi olmayanlar vardı. Bu müştekilerin burada şikayetçi olduğunu hep birlikte görüyoruz. Ülkemizde her gün iş kazası oluyor. Bu tutuklanma sebebi midir bilinmez. Tutuklanama sebebimiz suçlu olduğumuzdan değil kamuoyu baskısındandır. Tüm Türkiye biliyor, bunu bize karşı duran avukatlar da biliyor. Mahkeme heyetine yapılan baskıları hepimiz gördük. Kimin suçlu olduğuna siz karar vereceksiniz. Ben suçluysam cezamı da çekerim. Dışarıda olmam gerekiyor ki işleri toparlayayım. Tahliyemi talep ediyorum” dedi.

“BÜTÜN MÜŞTEKİLERİ ANLAYABİLİYORUM”

Kazada hayatını kaybedenlerin ailerlerine başsağlığı dileyerek konuşmasına başlayan tutuklu sanık Y.C.’nin avukatı Abdurrahim Burak, “Ben meslek hayatımda savunmayı savunacağımı hiç düşünmezdi. Bizim burada varlığımız insanları rahatsız ediyor. Eğer savunma hakkımız müşteki vekillerini rahatsız ediyorsa kusura bakmasınlar ama bu durum biraz daha devam edecek. Biz savunma yapmaya devam edeceğiz. Y.C., kendi çalışanlarını öldürmek mi istiyor? Her gün de bunu yapmak için plan mı yapıyor? Bu olay hakkında daha önce Hatay’da meydana gelen orman yangınının sorumluları Ateş’in Çocukları’nın paylaşımı var. O fabrikada ben veya ailem de olabilirdi. Bütün müştekileri anlayabiliyorum. Fazla üretim konusunda beyanda bulunanlar maytap, fitil gibi bölümleri söyledi. Orada bir patlama yok ki. Hak neyse, adalet neyse yerini bulsun. Delillerin elbette ki bir kısmı toplanmamış olabilir ama istenen delil net bir şekilde ortada yok ki. İçinizden geçen kararın verilmesini ve vicdanınızın el verdiği kararı merakla bekliyorum. Sanık hakkındaki iddialar asılsızdır. Kaçma şüphesi yoktur. Müvekkilimin tutukluluk süresinin de göz önünde bulunarak tahliyesini talep ediyorum” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)