banner2

banner1

banner22

“Yaptığımız iş kurtarmıyor”

Hendek ilçesinde yaklaşık 50 yıldır ayakkabı tamiratı ve üretimi yapan Metin Yılmazcan, teknolojiye direnerek mesleğini sürdürüyor.

Hendek 05.02.2021, 16:33 Editör: Gizem Demirsoy
“Yaptığımız iş kurtarmıyor”
banner48

Hendek ilçesinde yaklaşık 15 metrekare dükkanında ayakkabıcı tamirciliği yapan Metin Yılmazcan mesleğe girdiği yılları ve bugünkü mesleğinin durumunu anlattı. 1956 yılında başladığı mesleğine 1969 yılında ara verdiğini daha sonra 1985 yılında mesleğine tekrar başladığını anlatan Yılmazcan halen ayakkabıcılık mesleğine tamirci olarak devam ediyor.

İŞE BAŞLADIĞI YILLARINI ANLATTI

İlk olarak çırak olarak sayacı yanında 1956 yılında işe başladığını anlatan Yılmazcan, “Askere kadar sayacı yanında çalıştım. Askerden gelince 1966 yılında dükkan açıp ayakkabı imalatı yaptım. O zaman veresiye çok fazlaydı. Vatandaşın işi yok, gücü yok veresiye istiyor çoğu arkadaşıma o zaman 15 bin lira borçlandım daha sonra ara verdim ve kendimi toparlayınca tekrar başladım hala devam ediyorum” dedim.

“AYAKKABICILIK MESLEĞİ ÖLDÜ”

Birçok çırak yetiştirdiğini söyleyen Yılmazcan, “Bir kısmı rahmetli olurken bir kısmı da emekli oldu. Bir kısmı askeri fabrikaya girdi ve oradan emekli oldu. Artık ayakkabıcılık mesleği öldü, çırak bulamıyoruz kimsede gelmiyor. Çin ayakkabıları gelmeye başlayınca bizim tamirat işleri de öldü” diye belirtti.

İMALAT YAPAMIYORUZ

İmalat yapamadıklarını belirten Metin Yılmazcan, “Bir seneye kadar sipariş yapıyorduk artık o da kalktı. 48-49 numara ayakkabıları ben kendim yapıyordum, bu sene 2 çift ayakkabı yaptım. İş yok, kösele fiyatları yüksek bu fiyatlarla ayakkabı yapılır mı? ilaç desen öyle aldığımız ilaç bir ay önce 30 TL bugün olmuş 40 TL yani kilosu 80 TL vatandaşa tamirat yapıyorsun az bir şet 5 TL istesen çok geliyor fiyatlar malum artık yaptığımız iş kurtarmıyor” ifadelerini kullandı.

MALİYET YÜKSEK

Eskiden çok yoğun çalıştıklarını dile getiren Yılmazcan, “Eline bir iş aldığın zaman en az 10 TL alman gerekiyor o da vatandaşa çok geliyor. Bizimde yüzümüz tutmuyor. Şimdi 15-20 TL Çin ayakkabıları var eski yıllarda tamire ayakkabı yetiştiremiyorduk ve başımızı kaşıyacak zamanımız olmuyordu. Haftada tamirat hariç 12 Çift yeni ayakkabı imalatı yapıyorduk. Şimdi ise yılda iki ayakkabı imalatı ancak yapabiliyoruz maliyetler yüksek” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)