banner2

banner1

banner22

Tornacılık mesleğini 57 yıldır sürdürüyor

Hendek İlçesinde yaşayan İsmail Eliyorgun, 16 yaşında çırak olarak başladığı tornacılık mesleğini 57 yıldır sürdürüyor. Emekli olmasına rağmen mesleğini icra etmeye devam eden 73 yaşındaki Tornacı Ustası İsmail Eliyorgun, yetiştirdiği birçok kalfanın ise emekli olduğunu belirtti.

Hendek 04.03.2021, 13:12 Editör: Gizem Demirsoy
Tornacılık mesleğini 57 yıldır sürdürüyor
banner48

Adapazarı ilçesi Çeşme Meydanı 1964 ile 1965 yılları arasında çırak olaran tornacılık mesleğini öğrenmeye başlayan İsmail Eliyorgun, 1969 yılında askerden gelmesinin ardından kendi dükkanını açtı. 57 yıldır mesleğini devam ettiren 73 yaşındaki İsmail Eliyorgun, meslekteki en önemli prensibinin ise başladığı işi bitirmeden başka bir işe başlamamak olduğunu belirtti. 5 çocuk babası Eliyorgun, işini sevdiği için emekli olmasına rağmen çalışmaya devam ediyor.

“BU MESLEĞİ SEVEREK YAPIYORUM”

1964 yılında başladığı mesleği 57 yıldır icra eden İsmail Eliyorgun, “Mesleğe 1964 ile 1965 yılları arasında Adapazarı Çeşme Meydanı’nda çırak olarak başladım. O zamanlar sanayi yoktu. 1969 yılında askerden döndüğüm vakit kendi dükkanımı açtım ve hala Hendek’te bu mesleği devam ettiriyorum. Ben emekli oldum fakat hala maliyede kaydım devam ediyor. Bu mesleği severek yapıyorum ve mesleğimi devam ettirdiğim sürece kaydımı sildirmeyi düşünmüyorum.

“YETİŞTİRDİĞİM KALFALARIN BİR KISMI EMEKLİYE AYRILDI”

Yetiştirdiği kalfaların bir kısmının emekliye ayrıldığını bir kısmının da aktif olarak fabrikalarda çalışmaya devam ettiğini söyleyen İsmail Eliyorgun, “Şuanda dükkanda incik boncuk torna işleri yapıyorum. Kimsenin beğenmediği işleri yapıyorum. Ot motorlarına şeritten bıçak yapıyorum. Ot biçmek için kullanılan bıçaklarımız hazır ürünlere göre daha iyi kesiyor. Çelik olduğu için motoru yormuyor ve yakıtta tasarruf oluyor. Misina ile bunun arasında üçte bir yakıt farkı oluyor. Buğday, yulaf biçiyorlar. On yıldır yapıyorum, her yıl 80 ile 100 tane satış yapıyoruz. Hendek’te bu mesleği başka yapan yok. Malzemesini Adapazarı’ndan alıyorum. Karasu, Geyve buraya misafir olarak gelenler oluyor, onlar alıyorlar. Diğer illerde de yapan yok. Hendek’te bir tek ben yapıyorum. Bir de patpat olarak tabir edilen tarım araçlarına kurt ağzı yapıyorum. Hazırına göre benim yaptıklarım daha kaliteli, kurt ağzından da yılda 20 ile 30 tane arasında yapıyorum” dedi.

“BEN ELLİ YILDIR HİÇ MÜŞTERİME YALANCI ÇIKMADIM”

Mesleğinin zor olmadığını söyleyen Eliyorgun, severek yapılan işin zorluğu olmadığını belirtti. Eliyorgun, “Ben işimi severek yapıyorum. Dürüst olmak, işi zamanında yetiştirmek önemli. Ben elli yıldır hiç müşterime yalancı çıkmadım. Dediğim zamanda işlerimi teslim ettim. Fabrikalara iş yapmadım, yapmam da. Günlük bitecek işleri alırım o gün bitecek ertesi güne kalmayacak. Bu işte kaliteli malzeme kullanacaksın, yaptığın işin arkasında duracaksın. Günü kurtarmak için uğraşmam, müşterim benden memnun olacak. 50 yıllık müşterilerim var. Dededen toruna 20 yıl stajyerlerim oldu, şimdi erken kapadığım için almıyorum” şeklinde konuştu.

“ARABALAR VE TRAKTÖRLER OLDUĞU MÜDDETÇE TORNACILIK İŞİ BİTMEZ”

5 çocuk babası ve 8 toruna sahip olan Eliyorgun, oğlunun bu mesleğini sevmediğini ve kendine başka bir iş kolu seçtiğini söylerken, “Eskiden lazer yoktu biz oksijenle kesiyorduk. Şimdi her şeyin parçası hazır geliyor. Sadece kaynak yapıyorsun lazere veriyorsun ölçüleri her şeyi o ölçü kesiyor. Arabalar ve traktörler olduğu müddetçe tornacılık işi bitmez” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)