banner2

banner1

banner22

Kırbaç vurmadan yarış kazandı

Kocaeli’nin Kartepe İlçesinde 5 Ocak 2021 tarihinde koşulan yarışta sahibi olduğu Benim Zaferim isimli ata hiç kırbaç vurmadan yarışı kazanan tanınmış jokey Selim Kaya, “Biz bu atların yıllarca canını acıtmışız. Başta ben olmak üzere biz bu konuda suçluyuz” dedi.

Hendek 08.01.2021, 10:23 Editör: Gizem Demirsoy
banner48

BURUN FARKIYLA BİRİNCİ OLDU

31 Aralık 2020 gecesi sosyal medya üzerinden bir arkadaşı tarafından davet edildiği canlı yayında jübilesini gerçekleştireceğini açıklayan ünlü jokey Selim Kaya, aynı yayında yarıştıkları atlara kırbaç vurarak eziyet çektirdiklerini belirterek kırbaçsız yarış kazanılabileceğini belirtti. Meslektaşları ve vatandaşların olumsuz düşüncesine rağmen 5 Ocak 2021’de Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde bulunan pistte gerçekleştirilen yarışa sahibi olduğu Benim Zaferim isimli atla katılan ve hiç kırbaç kullanmayan Selim Kaya, burun farkıyla birinci oldu.

DAHA ÖNCE CEZA ALMIŞTI

Öte yandan ünlü Jokey Kaya, 2015 yılında 2 kez aynı yarış içerisinde atlara fazla sayıda kamçı vurmaktan ceza almış, mahkeme yoluyla cezalara itiraz etmişti. Kaya’nın itirazları sonrası açılan mahkeme 2017’de sonuçlanmış ve cezaların geçerli olduğu tespit edilmişti. Bu nedenle 2 suç için 14 gün ceza alan Kaya, aynı suçu 2 kez işlediği için Komiserler Kurulu kararı doğrultusunda 1993 yılında bitirdiği okula geri gönderilmişti. Ayrıca 2019 yılında da aynı suç nedeniyle 7 gün at binmeme cezası alan ünlü Jokey Kaya, yılbaşında aldığı karar sonrasında ilk kez yarıştı ve hiç kamçı vurmadan yarışı kazandı.

“FİNESSE İSİMLİ AT BANA ÇOK ŞEY ÖĞRETTİ”

Sosyal medya üzerinden arkadaşının düzenlediği bir canlı yayına katılarak seyircilerin olduğu ilk yarışta jübile yapacağını ve katıldığı yarışta kamçı kullanmadan yarışacağını açıklayan ünlü jokey Selim Kaya, “Cumhurbaşkanlığı koşusunda bindiğim Finesse isimli at bana çok şey öğretti. Fark ettim ki; biz yıllarca atların canını yakarak para kazanmışız. Daha önce 4 yarış koştuk, 4 yarışta da kazanamadık Benim Zaferim ile. Aynı atlarla koşuyordu ama kazanamıyordu. 4 aylık bir rehabilitasyon arası verdik. Bende Cumhurbaşkanlığı koşusundan sonra yarışa çıkmayacaktım ama son 20 dakikaya kadar jokey bulamadım atımıza, ben o yüzden yarışa çıktım ve insanlarda bana, ‘böyle diyorsunuz ama nasıl olacak bu yarışta?’ diye sordu. Bende o gün atla birlikte kırbaçsız yarış kazanılacağını, kırbaçsızken atın daha mutlu olduğunu ve atı mutsuz etmeden de yarış kazanılacağını ispatlamak için o gün piste çıktık ve Allah nasip etti, Benim Zaferim koştu ve burunla kazandı. O rakiplerim kırbaç vurmasalardı 2 boy önde kazanacaktım, ben vursam da 2 boy önde kazanacaktım. Sonuçta kırbaç vurmadan da kazandım” dedi.

“BU KONUDA SUÇLUYUZ”

Yarışta kırbaç kullanılmaması fikrine karşı çıkanlara seslenen Selim Kaya, “Burada neden buna karşı çıkıyorlar? Kırbaçsızda olsa yarış bitecek. Bunun arasındaki fark ne? İnsanlar buna niye karşı çıkıyor ben onu anlamıyorum. Biz bu atların yıllarca canını acıtmışız. Başta ben olmak üzere biz bu konuda suçluyuz. Bende yıllardır diğer insanlar gibi düşünüyordum ancak artık farkına vardım, idrak ettim. İnanıyorum ki bu dünyada bir ilk olacak ve ses getirecek. Ben istiyorum ki dünyadaki tüm yarış atları koşarken artık kırbaç yemesin” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)