banner2

banner1

'Kemençeye ilgi yok'

Hendek ilçesinde yaşayan 84 yaşındaki Şeker Salı, ilerleyen yaşına rağmen 20 metrekarelik atölyesinde yöresiyle özdeşleşen kemençe yaparak geçimini sağlıyor

Hendek 03.06.2019, 12:17 30.11.-0001, 00:00
'Kemençeye ilgi yok'
banner8
Hendek ilçesinde yaşayan 84 yaşındaki Şeker Salı, ilerleyen yaşına rağmen Karadeniz yöresiyle özdeşleşen kemençe yapıyor.

KEMENÇELERİ 500-600 LİRADAN SATIŞA SUNUYOR
Akçayır Mahallesi'nde 20 metrekarelik atölyesinde günün belirli saatlerinde çalışan aslen Trabzonlu olan kemençe ustası Salı, ilk önce temin ettiği ardıç ağaçlarını aletlerle işleyerek kemençenin iskeletini oluşturuyor. Keser, matkap ve yontucu aletlerle enstrümana son şeklini veren Salı, kapak, köprü ve tellerini eklediği el emeği kemençeleri 500-600 liradan satışa sunuyor.
İlerleyen yaşına rağmen bir kemençe ile 3-4 gün uğraşan Şeker Salı, mesleğin kaybolmaya yüz tutmasından endişe ediyor. 

"ESKİ SEVGİ, ESKİ ALIŞVERİŞ YOK"
60 yıllık kemençe ustası Şeker Salı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, iyi bir kemençenin ardıç ve erik ağaçlarından yapıldığını söyledi.
Kemençelere eski rağbetin kalmadığını dile getiren Salı, "Çalan da pek azaldı. Eline bir keser alan kemençe yapmaya kalkıyor. Onun için eski sevgi, eski alışveriş yok. Artık millet de para mı yok bilemiyorum, kemençeye ilgi yok. Sipariş olursa yapıyoruz." diye konuştu.

EKMEK PARASI İÇİN ÇALIŞMAYA DEVAM EDİYOR
Salı, yaşının mesleği yapmaya engel olmadığını belirterek, "Yaşım 84 olmasına rağmen Allah'a şükür genelde çalışıyorum, yaptığım işler beni hiç yormuyor. Kendimi 15 yaşında hissediyorum, yaşa bakmayın. Gücüm, bu işi yapmaya elverişli." ifadelerini kullandı.
Şeker Salı, iyi bir kemençeyi 500-600 liraya sattığını fakat müzik marketlerinde bin liradan satışa sunulduğunu aktararak, ekmek parası için çalışmaya devam ettiğini sözlerine ekledi.
 
Yorumlar (0)
11°
kapalı
Namaz Vakti 15 Kasım 2019
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı