banner2

banner1

banner22

Hendek Ziraat Odası meclis toplantısı yapıldı

Hendek Ziraat Odasının meclis toplantısında, son günlerde gübreye yapılan zamlar ve üretim sorunları görüşüldü.

Hendek 10.02.2021, 12:25 Editör: Ebru Bulut
Hendek Ziraat Odası meclis toplantısı yapıldı
banner48

TARIM SEKTÖRÜ ÇARESİZLİK İÇİNDE

Meclis toplantısı sonrası açıklama yapan Hendek Ziraat Odası Başkanı Hayri Duran “Ülke ekonomisinde olduğu gibi insan yaşamının olmazsa olmazı tarım sektörü son günlerdeki girdilere yapılan zamlarla çaresizlik içinde olduğunu ifade etti.

ÜRETİCİLERİMİZ DESTEKLENMELİ

Başkan Hayri Duran şöyle devam etti; “Geçen sene Ocak ayında bin 765 lira olan üre gübresinin tonu bu sene Ocak ayında yüzde 70 artışla 3 bin TL olmuştur. Çiftçilerimizin traktöründe kullandığı mazotun indirimli fiyat uygulamasına geçilmesi zorunlu hale gelmiştir. Yatların kullandığı mazot indirimli satılırken 83 milyon nüfuslu ülke insanını besleyen aynı zamanda ihraç ürünleriyle ülkemize döviz kazandırmak için çalışan çiftçilerimizin üretimde kullandığı mazotun pahalı satılmasını doğru bulmuyoruz. Üreticilerimizin desteklenmesi ülke ekonomisini yakından ilgilendirmektedir, Üreticiden bin 650 liradan alınan buğday dışarıdan ithal yoluyla alındığında 2 bin 650 TL ödenmektedir” dedi.

ÇİFTÇİLER BORÇ BATAĞINDA

Çiftçilerin borç batağında olduğu ve inadına üretim yapmaya devam ettiğini belirten Duran; “Bu şartlar altında inadına üretim yapmaya çalışan çiftçilerimiz bankalarda ve tarım kredi kooperatiflerinde borç batağı içindedir. Faal olarak üretim yapmaya çalışan sekiz bin çiftçimizin yaklaşık 5 bini bankalarda kredi kullanmaktadır. Bunların çoğu ziraat bankasından kredi alamadığı için özel bankalara yüksek faiz ödemek zorunda bırakılmaktadır. Kredi borçlarını ödeyemedikleri için bankalar tarafından araziler satılmaktadır. Bankalar arazi satışlarında emlakçılardan fazla iş yapmaktadır. Tarım kredi kooperatiflerinin faaliyetlerine yeni bir düzenleme getirilmelidir. Tarım kredi kooperatifleri sattığı tarım girdilerini sanki piyasa fiyatlarından düşük satıyormuş gibi birde yüksek faizle çiftçinin yaptığı borcu ödeyemez duruma getirmektedir. Son günlerde haciz yoluyla traktör ve buna benzer tarım iş makinalarının satıldığına şahit oluyoruz, Üretime destek verilmesi gerektiği yerde yanlış uygulamalarla üretim imkansız hale getirilmektedir” ifadelerine yer verdi.

“MÜNAVEBE ŞARTI TAMAMEN KALDIRILMALI”

Münavebe şartının tamamen kaldırılması gerektiğini belirten Hayri Duran; “Bilindiği gibi aynı parselde 3 yıl aynı ürünü eken üreticiye destekleme ödenmeyeceği konusu mısır üreticilerini mağdur etmişti, Türkiye ziraat odaları birliği genel başkanı sayın Şemsi Bayraktar’ın girişimleri sonucu Sakarya Milletvekillerinden başta sayın Çiğdem Atabek olmak üzere diğer milletvekillerimizin destekleriyle 2020 yılı muaf tutulmuştur katkı sağlayan herkese teşekkür ediyoruz, ancak münavebe şartının tamamen kaldırılması gerekmektedir” şeklinde konuştu.

ÜRETİCİNİN HAKKI HOLDİNGLERE GİDİYOR

Üreticinin sesine kulak verilmesi gerektiğini ve üreticinin hakkının holdinglere gittiğini belirten Duran; “Geçen sene 80-85 lira olan yem fiyatları yapılan zamlarla 125 lira olmuştur. Üretici ise halen 2 liradan süt satmaktadır. Üreticinin 2 liraya sattığı süt marketlerde 8 liraya satılabilmektedir. Böyle olunca da üreticinin hakkı holdinglere gitmektedir. Pandemi sürecinde sağlıkçılarımız nasıl ki insanı yaşatmak için var gücüyle gece gündüz demeden çaba göstermişse insanın yaşamını sürdürebilmesi için gerekli gıdayı üreten çiftçilerimizde aynı gayretin içindedir ve sesine kulak verilmeli sorunlarına çözüm bulunmalıdır. Koronavirüs sebebiyle esnaflara ve sanayicilere destek verilirken çiftçilerimiz bu desteğin dışında bırakılmıştır. Bir Kızılderili atasözü derki; son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık tutulduğunda; beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak” ifadeleri yer aldı.

Yorumlar (0)