banner2

banner1

banner22

Hendek İlçe Sağlık’tan farkındalık çalışması

Hendek İlçe Sağlık Müdürlüğü İlçedeki vatandaşlara yönelik Covid-19 salgını sürecinde bulaşmayı sağlayan sebeplere dikkati çekmek üzere farkındalık çalışması düzenledi.

Hendek 11.09.2020, 19:27 Editör: Ebru Bulut
banner48

VATANDAŞLAR BİLGİLENDİRİLDİ

Sağlık çalışanlarının Covid-19 pandemisi sürecindeki özverili çabasının toplumun kurallara uyumu, desteği ve katılımı ile artacağını ifade eden yetkililer Hendek İlçesinde çalışmalarına devam ediyor. Özellikle son günlerde pandemik yayılmanın ülkemiz genelinde artması nedeniyle maske, mesafe, el hijyeni uygulamalarının topluma anlatılmasının hedeflendiği çalışma Halk Sağlığı Haftası nedeniyle toplumun bilinçlenmesi adına önem taşıyor. Hendek İlçe Sağlık Müdürü Uz. Dr. Burcu Başaran Güngör ve İlçe Sağlık personeli Deniz De Asis, Ebru Gürlü, Elif Kodaman, Selin Öz ve Ömer Gözyumanı’ın katılım sağladığı çalışmada cadde ve sokaklarda mesafe konusunda toplum uygulamalı olarak bilgilendirildi. Hendek İlçe Sağlık Müdürlüğü sağlık personeli en az 2 metre olması gereken sosyal mesafenin ölçü birimleri ile anlatılmasının yanında geniş açılmış iki adım ile anlatılmasını uygulamalı gerçekleştirdi. Sağlık personeli İki adım tanımlamasının toplumun mesafe algısında daha pratik bir yaklaşım kazandırabileceği ifade ederek,  pandemi sürecinde alışkanlıklara etki edecek çalışmalarında halkın destek ve kurallara uyumunu beklediklerini topluma anlattılar.

BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR

Sosyal Mesafe uygulaması öksürük veya hapşırık ile çıkan damlacıkların havada hemen buharlaştığı ya da yere düştüğü 1-2 metre içinde bir alanda etkili olduğunu enfeksiyon hastalıklarında koruyucu önem taşıyor. Virüsün bulaşma riskini artıracak en büyük etkenlerden biri olan yakın mesafeden temas konusunda toplumun duyarlılık düzeyinin artması konusunda alışkanlık kazanması gerekiyor.

KENDİNİZİ İZOLE EDİN

Sağlık personeli Covid-19 belirtileri gösteren herkesin kendini izole etmesi gerektiği ifade ederek, 37.8'in üzerinde ateş, öksürük ve solunum güçlüğü belirtilerinde mutlaka sağlık kuruluşuna başvurulması gerektiğini belirtiyorlar. Covid-19 pozitif olan vakalarda özellikle ev karantinası hususlarına dikkat edilmesi ve gerekli olduğu takdirde sağlık kuruluşuna başvurulması ile ilgili toplumun hassasiyetle davranması gerekiyor. Aynı zamanda Covid-19 hastalığı belirtileri gösteren kişiyle aynı evi paylaşan herkesin de kendisini izole etmesinin gereği vurgulanıyor. İleri yaştakiler gibi ciddi sağlık sorunları olanlar da hastalıktan ağır etkilendikleri için bu süreçte evden çıkmamaya ve sosyal teması azaltmaya azami özen göstermeleri gerekiyor. Özellikle belli kanser türlerine yakalanmış hastalar, organ nakli olanlar, bazı genetik hastalıkları taşıyanlar, ağır kronik bronşit ve kistik fibroz gibi ciddi solunum hastalıkları olanlar, hamile kadınlar ve kalp hastaları ve bağışıklık sistemini bastıran bazı ilaçlarla tedavi görenlerin maksimum sosyal mesafe kurallarıyla evlerinden çıkmamaları tavsiye ediliyor. Genel hijyen kuralları ile birlikte etkili ve sık el yıkamaya özen gösterilmesi önemle vurgulanıyor. Şu günlerde maske ve sosyal mesafenin olmazsa olmaz yaşamsal önemi hatırlatılıyor.

Yorumlar (0)