banner2

banner1

banner22

‘Hatırladıkça içim parçalanıyor’

Hendek’te yaşayan silah koleksiyoneri 95 yaşındaki Rüştü Çürüksulu, 80 darbesinde Kenan Evren’in tarihi eserleri yok ettiğini ve bu durumdan en çok da kendisinin etkilendiğini anlattı.

Hendek 12.09.2020, 14:16 Editör: Aysima Kortak
‘Hatırladıkça içim parçalanıyor’
banner48

TARİHİ ESERLER YOK EDİLDİ
Hendek’te yaşayan silah koleksiyoneri Rüştü Çürüksulu (95), 80 darbesinde Kenan Evren’in tarihi eserleri yok ettiğini ve bu durumdan en çok da kendisinin etkilendiğini anlattı.

EVİNİN BİR BÖLÜMÜNÜ MÜZEYE ÇEVİRDİ
Silah koleksiyoneri Rüştü Çürüksulu (95), 18 yaşında katıldığı Kuva-i Milliye yıllarından sonra silah koleksiyonerliğine başladı. Evinin bir bölümünü müzeye çevirip silahlarını ve savaş ekipmanlarını sergileyen Çürüksulu, 80 darbesinde Kenan Evren’i tarihi eser sayılabilecek birçok silahı imha etmekle suçladı.

SİLAHLARLA BİRLİKTE TARİH ERİMİŞ OLDU
Çürüksulu, “60 ihtilalinde bir koleksiyoner olarak hiçbir sıkıntı yaşamadım. Fakat 80 ihtilalinde Kenan Evren bulabildiği bütün antika silahları toplattı. Evren Paşa toplattığı silahları Tank Palet Fabrikası’nda parçalattı ve demirlerini eritti. Silahlarla birlikte tarih erimiş oldu. Evren Paşa olmasaydı koleksiyonumda bir bu kadar daha silah olurdu. Kaçırabildiklerim bunlar” ifadelerine yer verdi.

12 EYLÜL BÖYLE TARİH DÜŞMANI BİR DARBE
Çürüksulu, “Müze yapmak isteseydi, silahlarımı seve seve verirdim. İnsanların dedesinden kalan hatıra harp silahlarını zorla ellerinden aldılar. Tank Palet Fabrikası’nda çalışan bir akrabamız vardı. Adı Mehmet. Bana, ‘Rüştü ağabey fabrikada tarihi eser kılıçları ve tüfekleri parçalayıp eritirken kendimi tutamadım, ağladım” dedi. Hatırladıkça içim parçalanıyor. 12 Eylül böyle tarih düşmanı bir darbe” dedi.

Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi / İsmail Erken


 

Yorumlar (2)
Cengo27 9 ay önce
Cilalı İbo , o zaman sen pul koleksiyonuna devam et.
CİLALI İBO 9 ay önce
Boş veresin be dayı silahın antikasımı olur , özendirme kimseyi böyle şeylere heveslendirme milleti bu şeylere