banner2

banner1

banner22

Fındıkçılar fiyatlardan memnun değil

Sakarya’nın zirvesi Hendek Dikmen Mahallesinde geçen yıla göre 15 gün geciken fındık hasadı hala devam ediyor. Üreticinin fındığını kurutmada zorluk çektiği bu günlerde fındık fiyatlarının düşük olması Çiftçiyi kara kara düşündürürken fındık üreticilerinde şikayeti fiyatların düşük olması.

Hendek 03.10.2021, 10:51 Editör: Ebru Bulut
Fındıkçılar fiyatlardan memnun değil
banner48

ÇİFTÇİLER FİYATLARDAN ŞİKAYETÇİ

Dikmen Mahallesinde fındık üreticisi olan Şerafettin Polçumcu, “Hava şartlarından dolayı fındık bu yıl gecikti fındık randımanı 53 ile 54 arasında değişiyor fındık fiyatları geçen yıla göre düşük her şeye zam geldi fındığa gelmedi 22-23 civarında fındık fiyatları” dedi. Fındık Makinecisi Cemil Ör ise, “Havaların yağışlı gitmesi yaklaşık 15 gün fındıkta gecikme oldu geçen yıl bu günlerde harman sonu ide bu yıl ise halen harman ve toplama devam ediyor. Harman makinesi 1.5 ile 1.8 ton arasında fındık harman ediyor fındık yaş ve kuru olmasına göre değişiyor geçen yıla göre bu yıl fındık kaliteli geçen yıl 48-50 randıman gelen fındık bu yıl 53-54 randıman geliyor bu yılki sıkıntı fındığın kurutulamaması havalar halen yağışlı gidiyor” ifadelerine yer verdi. Şerafettin Polcumcu, “Hava şartlarından dolayı fındık bu yıl gecikti fındık randımanı 53 ile 54 arasında değişiyor fındık fiyatları geçen yıla göre düşük her şeye zam geldi fındığa gelmedi 22-23 civarında fındık fiyatları” dedi.

PEK FİYAT FARKI OLMADI

Yücel Işıklar isimli üretici ise “Hava şartlarından dolayı fındık geç oldu Dikmen Mahallesinin yüksek olması dolayı fındık toplama işi bayağı gecikti nedeyse kış geldi Fındık Fiyatları 27 TL civarında açıklandı şu anda piyasada 23-23.500 TL civarında gidiyor buda Çiftçinin hakkını alamadığını gösteriyor her şeye zam geldi Çiftçinin geçen yılla bu yıl arasında pek fiyat farkı olmadı bu da hakkını almadıklarını gösteriyor” şeklinde konuştu.

RANDIMAN İYİ, FİYAT KÖTÜ

Cemal Açıkdeniz, “Bu yıl fındık randımanı iyi ortalama 53-54 gelir fındık fiyatlarından pek memnun değiliz başka şeylere göre fındık fiyatlarının bir düzeni yok şu anda düşük” dedi.

Yorumlar (0)