banner2

banner1

banner22

Bu bir mağduriyet davasıdır

Hendek'te meydana gelen havai fişek fabrikası patlamasının ilk duruşması bugün Sakarya 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başladı. Davayı takip etmek için adliyeye gelen CHP Grupbaşkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, “Bu bir siyasi dava değildir. Bu bir mağduriyet davasıdır. Biz Sakaryalıyız, buranın evlatlarıyız hepimizin canı yanıyor. Bu davaya sahip çıkılmasını istiyoruz." dedi.

Hendek 06.01.2021, 10:21 Editör: Aysima Kortak
Bu bir mağduriyet davasıdır
banner48

Hendek'te 3 Temmuz 2020'de meydana gelen ve 7 işçinin hayatını kaybettiği, 127 kişinin de yaralandığı havai fişek fabrikası patlamasının ilk duruşması Sakarya 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başladı. 3 gün sürecek olan duruşmada şüpheliler hakkında 2 yıl 8'er aydan 22 yıl 6'şar aya kadar hapis cezası isteniyor. Fabrika sahibi Yaşar Coşkun ve babasının yanı sıra 5 fabrika çalışanının yargılanacağı davada 108 davacı bulunuyor. Öte yandan adliye önünde geniş güvenlik önlemleri alınırken, CHP Grupbaşkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç da davayı takip etmek için adliyeye geldi.

"BU BİR MAĞDURİYET DAVASIDIR"

Adliye önünde açıklamalarda bulunan Engin Özkoç, "İnsanların acıları var. Yaklaşık 6 ay önce Hendek ilçesinde daha önce de defalarca patlayarak can kaybına neden olan havai fişek fabrikası, malesef yine ihmaller neticesinde patlamış ve 7 tane canımız yok olmuş, 127 canımız da yaralanmıştır. Bu insanlardan kişi olak bahsetmemek lazım. Hiç kimsenin hak etmediği bir şekilde hayatlarını kaybettiler. Burada mağdur yakınları cenazelerini bir bütün halinde alamadılar. Mağdur yakınlarına büyük bir anlayış gösterilmesi gerekiliyor. Onlar bu faciaya sebep olanların hukuk karşısında cezalandırılmasını istiyorlar. O yüzden yetkililerden anlayış bekliyoruz. Kimse buraya taşkınlık yapmaya değil, hukukun yerine getirildiğini gözleriyle görmeye geldiler. O açıdan bizim de onlara yardımcı olmamız gerekiyor. Ben burada bir siyasi partinin temsilcisi olarak bulunmuyorum. Ben Sakarya'nın çocuğu, Sakarya'nın milletvekiliyim. Bütün siyasi partilerin temsilcilerinin bu davaya sahip çıkması gerekiyor. Bu bir siyasi dava değildir. Bu bir mağduriyet davasıdır. Bu ihmaller zincirinin getirdiği ve canlara mal olan bir davadır. Biz Sakaryalıyız, buranın evlatlarıyız hepimizin canı yanıyor. Bu davaya sahip çıkılmasını istiyoruz." ifadelerine yer verdi.

Yorumlar (0)