banner2

banner1

banner22

“Aslı serbest bırakılmalı”

Geçtiğimiz yaz meydana gelen havai fişek patlaması sonucu tutuklanan iş güvenliği uzmanıyla ilgili İSG-SEN “siyah baret” eylemi yaptı.

Hendek 15.03.2021, 15:15 Editör: Serenay Yaşar
banner48

Temmuz 2020 yılında Hendek’te Çoşkunlar Havai Fişek fabrikasında patlamalar meydana gelmiş ve bu olay sonunda 7 kişi hayatını kaybetmiş 127 kişi yaralanmıştı. Bugün 2. Duruşması görünen davayla  ilgili Temmuz ayından beri tutuklu bulunan iş güvenliği uzmanı Aslı B.’nin meslektaşları siyah baret eylemi gerçekleştirdi.

 İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI İŞİNİ DÜZGÜN  YAPMAMIŞ OLSA DAHİ SUÇ DEĞİLDİR

6331 sayılı iş sağılığı ve güvenliği kanunu örnek veren İSG-SEN Başkanı İrfan Sayar; “İşverene, iş sağlığı ce güvenliği ile ilgili konularda rehberlik ve danışmanlık yapmak üzere görevlendirilen işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı, görev aldığı işyerinden göreviyle ilgili mevzuat ve teknik gelişmeleri göz önünde bulundurarak iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili eksiklik ve aksaklıkları tedbir, tavsiyeleri belirler ve işverene yazılı olarak bildirir. Eksiklik ve aksaklıkların düzeltilmesinden, tedbir ve tavsiyelerin yerine getirilmesinden işveren sorumludur. Evrensel hukuk anlayışında yetersiz sorumluluk olmayacağına göre bu durumda alınmayan önemler nedeniyle meydana gelen bir iş kazasında İş Güvenliği Uzmanı sanık değil, şüpheli değil, tanık konumunda olmalıdır.  İşi durdurma yetkisi olmayan, işveren vekili sayılmayan, kısmı amiri ya da şef olmayan sadece kısmi zamanlı olarak fabrikaya hizmet veren iş güvenliği uzmanını suçlayamazsınız. İş güvenliği uzmanı işini düzgün  yapmamış olsa dahi bundan dolayı yasalarımıza göre ancak işverene karşı sorumludur. Bir iş kazası olduğu zaman sorumlulukları artmaz, iş kazası olmayan normal günlerde de iş güvenliği uzmanı yapmadığı işlerde dolayı yine işverene karşı sorumludur. Bunu bize yasalarımız söylüyor özel bir muamele istemiyoruz yasalara uyun yeter” dedi.

“HAPSE GİRMEK İÇİN OKUL OKUMADIK”

Kazada hayatını kaybedenlere başsağlığı dileyen Sayar; “İş kazalarının sebebi iş güvenliği uzmanı değildir. Aksine iş kazalarını azaltacak yagane personel iş sağlığı güvenliği uzmanlarıdır. Vergi borcunuzdan dolayı muhasebecinizi suçluyor musunuz? Öyleyse iş kazası olduğunda iş güvenliği uzmanını da suçlanamaz. Şunu herkes bilmeli ki bu insanlar iş güvenliği uzmanın görevini iyi yada kötü yapması sonucu ölmedi. İşverenin İş güveni uzmanın tarafından söylenen ve yasaların emrettiği tedbirleri almadığından dolayı hayatını kaybetti. İş Sağlığı ve Güvenliği Çalışanları Sendikası olarak diyoruz ki bizler hapse girmek için okul okumadık, tutuklanmak için sertifikalar almadık, yargılanmak için mesleğimize yatırım yapmadık. “bu kadar riskli” boyutuna getirilen bu meslek mensuplarını artık rahat bırakın Aslı meslektaşımız hemen serbest bırakılmalı” diyerek sözlerine devam etti. 

“İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARI TUTUKLANMAZ”

Haberlisin.com’a özel açıklama yapan Başkan İrfan Sayar “burada olmamızın nedeni Temmuz ayında Hendekte havai fişek patlaması meydana geldi bu olay neticesinde İş Sağlığı Güvenliği Uzmanı meslektaşımız Aslı tutuklandı o günden bu yana da tutuklu olarak cezaevinde bulunuyor. Bundan yaklaşık iki ay önce mahkemesi vardı fakat çıkan olaylar yüzünden bugüne ertelendi bugün burada olma nedenimiz bu. Aslı meslektaşımızın suçsuz olduğuna ve iş kazaları nedeniyle İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanın suçlanamayacağına inanıyoruz. Sessimizi duyurarak halkı ve yetkileri bilinçlendirmek istiyoruz. İş kazalarını azaltacak bizleri yargılayarak, tutuklayarak, ceza verilerek yanlış yapıldığını herkes bilmeli. İş kazalarını azaltmak sorumluğunu üstelenen ve pandemi döneminde bile cansiperane çalışan meslektaşlarımızın iş kazalarından dolayı suçlanması doğru değil. Bütün Türkiye’de 150.000 iş güvenlik uzmanın gözü kulağı burada onlarda bu işin anlamsızlığını sorguluyor. Sahada çalışan arkadaşlarımızın morali çok bozuk bende şimdi çalışıyorum yarın bir gün iş kazası olduğunda bende mi hapse gireceğim diyerek bu işi sorguluyorlar. Dolayısıyla bunun yanlış olduğunu ve halkımızı bilinçlendirecek kampanyalar ve basın açıklamaları yapıyoruz. Halkımızın ve basının tepkileri çok güzel inşallah herkese bu bilinci aşılayacağız İş Güvenliği Uzmanlarına özgürlük, İş Güvenliği Uzmanları tutuklanmaz diyoruz” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)