banner2

banner1

banner22

10 madde karara bağlandı

10 gündem maddesinin görüşülerek oy birliğiyle ile karara bağlandığı Hendek Belediye meclisinde konuşan Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu, Alparslan Türkeş Parkının bittiğinde çok güzel olacağını söylerken, Karadere’ye Gençlik ve Spor Müdürlüğü işbirliğinde kamp merkezi inşa edileceğini söyledi.

Hendek 03.03.2021, 18:22 Editör: Ebru Bulut
10 madde karara bağlandı
banner48

COVİD TEDBİRLERİ KAPSAMINDA

Hendek Belediyesi Mart ayı olağan meclis toplantısı Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu Başkanlığında koronavirüs tedbirleri kapsamında gerçekleşti. Hendek Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Nikah ve Toplantı salonunda gerçekleşen toplantı öncesinde söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Hamit İsmailoğlu, Alparslan Türkeş Parkının betonlaşması ve son durumu hakkında sorular yönelterek, kapalı olan basket sahasının ne zaman açılacağını sordu.

“TÜRKEŞ PARKINI 4 NİSANDA AÇMAYI PLANLIYORUZ “

İsmailoğlu’nun sorusunu cevaplayan Başkan Babaoğlu, “ Alparslan Türkeş Parkı çok güzel bir çalışma olacak. Bittiğinde çok daha güzel olacak. Nasip olursa 4 Nisan’a yetiştirmeye çalışıyoruz. Yüzde 30 yeşil alanı var. Diğer alanlar ise spor yapma alanları. Futbol ve basketbol alanlarına uygun özel zeminle kaplanacak. İnşaat çalışmaları devam ediyor. Vatandaşlarımızın güvenliği açısından oranın bir bölümü şimdilik kapalı tutuluyor” dedi.

GÜNDEM MADDELERİ

Konuşmaların ardından gündem maddelerine geçildi. Gündemin 1.maddesi olan ‘Belediyemize yapılacak olan şartlı bağışların (5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 18. Maddesi gereğince), görev süresi boyunca kabulü hususunda Belediye Meclisi tarafından Belediye Başkanı’na yetki devri yapılmasının görüşüldü.  Maddeyle ilgili konuşan Başkan Babaoğlu, “Hayvan barınağına yem alınması ya da engelli vatandaşlarımıza araç alınması ile ilgili yardımda bulunmak isteyen vatandaşlarımız oluyor. Bu şartın dışında belediyeye zaten şartlı bağış olmuyor” dedi. Konuşmanın ardından madde oy birliğiyle kabul edildi. Meclisin 2.maddesi Sosyal Yardım ve Sosyal Hizmet Yönetmeliği Değişikliği’ de oy birliğiyle kabul edildi.

KARADERE’YE KAMP MERKEZİ

Meclisin 3.maddesi olan Karadere Mahallesi 101 ada 2 parsel nolu 413,86 m²lik taşınmazın Belediye tarafından satın alınması için Belediye Başkanı ve Belediye Encümenine yetki verilmesi konusunda konuşan Başkan Babaoğlu, “Hep satmıyoruz, arazi de alıyoruz. Gençlik ve Spor Müdürlüğümüzle işbirliğinde Karadere’de Gençlik ve kamp merkezi yapacağız. Tarım Kredi Kooperatifine ait bu yeri satın almak istiyoruz” dedi. Meclisin 3.maddeside oy birliğiyle kabul edildi.

OSB İÇİN GÜNDEM MADDESİ

Meclisin 4.maddesine göre; Sakarya 2. Organize Sanayi Bölgesinin genişleme çalışmaları kapsamında, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Kamu Yararı kararı çerçevesinde ilgili kanun hükmüne uygun olarak;  Sakarya 2. Organize Sanayi Bölgesi Bölge Müdürlüğü ile Hendek Belediye Başkanlığı arasında yapılacak olan protokolle kamulaştırma yapılabilmesi için meclisten yetki istendi.

“İŞ DÜNYAMIZLA GURUR DUYUYORUZ “

4.madde ile konuşan Başkan Babaoğlu, “OSB Hendek’imize ve Sakarya’ya büyük katkılar sunuyor. Binlerce insanın istihdam edildiği önemli bir konum haline geldi. Allah vesile olanlardan razı olsun. İhtiyaç halinde OSB’nin genişletilmesiyle ilgili yaptığı çalışmalarda onları destekliyoruz. Kamulaştırılacak alanların hepsi belli. Hak sahiplerinin de haberi var. Herkes bu anı bekliyor. İşbirliği yapıyoruz. Fiyat belirleme ve uzlaşma komisyonu kuracağız. Vatandaşlarımızın malının değerinde tutmak için biz buradayız. İlçemize hayırlı olsun” dedi. Gündem maddesi oy birliğiyle kabul edildi.

“ARAÇ PARKIMIZI YENİLİYORUZ “

Daha sonra belediyemiz zimmetinde bulunan 4 adet aracın (54 KC 198 plakalı Kamyon, 54 KD 600 plakalı Kamyon, 54 KD 112 plakalı Kamyon ve 54 KA 078 plakalı Kamyon) 2886 Sayılı Devlet İhale Kanuna göre satışlarının yapılmasıyla ilgili 5.madde görüşüldü. Başkan Babaoğlu araçların eskidiğini yıprandığını ve bakım maliyetlerinin çok yüksek olduğunu ifade ederek sunum eşliğinde, “ Bu araçlar kullanılmaz hale geldiği için değerlendiriyoruz. Masrafları araçların kendisinden pahalı” dedi. Başkan Babaoğlu, “Geçtiğimiz yıl TBB’den aldığımız çöp kamyonunun ardından bu ay içerisinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığından da 1 adet sıfır çöp kamyonunu teslim alacağız. Aynı zamanda bir çöp kamyonunu daha satın alarak, hizmet filomuzu daha güçlü hale getireceğiz” dedi. Açıklamanın ardından 5.madde oy birliğiyle Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi. 

“OY BİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ”

İlçemiz İkbaliye ve Necatipaşa Mahallerini kapsayan alanda yapılacak “Toplu Konut Alanı” ile ilgili mülkiyeti Belediyemize ait İlçemiz Çağlayan (eski Necatipaşa Mahallesi) Mahallesi 937 ada 1 ve 2 nolu parsellerde Toprak Koruma Kurulu Kararına binaen Kamu Yararı Kararı alınmasıyla ilgili 6.madde oy birliğiyle kabul edildi. Sırayla görüşülen gündemin 7-8-9 ve 10 maddeleri oy birliğiyle kabul edildi. Başkan Babaoğlu meclis üyelerine teşekkür ederek, alınan kararların hayırlı olmasını diledi. Başkan Babaoğlu, toplantı sonunda meclise katılanların sorularını cevapladı.

SERT MESAJLAR GÖNDERDİ

Meclis toplantısında konuşan Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu, Sakaryaspor, arazi satışları, toplu konut ve ağaçlandırma seferberliği ile ilgili açıklamalar yaptı. Ardından olumsuz algı oluşturmak isteyenlere sert mesajlar gönderdi.

SAKARYASPOR

Geçtiğimiz hafta oynan Pazarspor-Sakaryaspor mücadelesi için Rize’ye giden Başkan Babaoğlu, primlerle ilgili konuştu. Başkan Babaoğlu, “Maç günü Sakaryaspor sevdalısı bazı işadamları ile görüşerek futbolculara prim ödenmesi noktasında girişimlerimiz oldu. Gerekli sözleri aldıktan sonra Sakaryaspor’un galibiyet priminin sözünü verdim. Usul gereği prim ödendikten sonra gerekli açıklamalar teşekkür edilerek zaten yapılacaktır. Büyükşehir Belediye Başkanımızın talimatlarıyla eski kulüp başkanlarımız İbrahim Nalbant, Cumhur Genç ve mevcut başkan Cevat Ekşi’nin iki döneminde de tüm belediye başkanlarımızın yaptığı gibi maddi ve manevi her zaman Sakaryaspor’un yanında yer aldık. Valimiz, Milletvekillerimiz ve tüm başkanlarımızla birlikte bu konuda öncü olmak gibi bir görevimiz var. Öncü olmamızın altında farklı manalar aramak art niyetin göstergesidir. Dün, bugün ve daima sporun ve sporcunun yanında yer almayı sürdüreceğiz.  Sakaryaspora, Hendekspor’a ve tüm diğer kulüpler ile sporcularımıza elimizden geldiği kadar destek vererek yanlarında olmaya devam edeceğiz. Bu desteğimizden rahatsız olanların söylediği tüm sözleri ‘Namazda niyeti olmayanın ezanda kulağı olmazmış’ diyerek kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Bu arada Gençlik ve Spor Bakanımız Sn. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, futbolda Bölgesel Amatör Lig'in (BAL) 17 Nisan'da başlayacağını duyurdu. Çok şükür hasret bitiyor. Hendekspor başta olmak üzere tüm takımlara başarılar diliyor, sağlıklı ve dostça bir sezon diliyorum” dedi.

ARAZİ SATIŞLARI

Arazi satışlarına değinen Babaoğlu, “5 Ağustos 2020 günü yapılan Hendek Belediye meclis toplantımızda, belediyemize ait taşınmazların satışı oy çokluğu kararıyla ile kabul edildi. Bunun ardından atıl durumda bulunan 813 ayrı taşınmaz tek tek tespit edilmiş, daha sonra komisyonlarımız tarafından yürütülen çalışma kapsamında korunacak alanlar belirlenmiştir. Geriye kalan 241 taşınmazın, muhtarlarımızda dahil olmak üzere düzenlenen toplantılarda herkesin fikri alınarak ortak bir kararla satışı uygun görülmüştür. Başlayan ihale süreçleri tamamen şeffaf ve herkesin erişebileceği noktalarda duyurulmaktadır.  Şuana kadar tamamlanan 8 ayrı ihale sonrasında 161 adet taşınmazın ihalesi yapıldı. 37 taşınmazın satış işlemi Tapu Müdürlüğünde tamamlanırken, 6 milyon 32 bin 950 lira gelir elde edildi.  Bu arazilerin değerlendirilmesi ve ekonomiye kazandırılmasının yanı sıra; mahallelerimizde artan hizmet seferberliği Hendek’imizi daha sağlam bir geleceğe kavuşturmaktadır” dedi.

RUHSATLANDIRMA SÜRECİNE GİRİLDİ

Toplu konut projesiyle ilgili bilgi veren Başkan Babaoğlu, “Hayata geçireceğimiz toplu konut projesiyle ilgili olarak ÇED raporu onaylanırken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından projemizle ilgili kamu yararı kararı alındı. Gelinen süreçte Büyükşehir Belediyemiz tarafından tamamlanan imar plan çalışmalarının belediyemize ulaşmasını bekliyoruz. İmar planlarının kısa sürede ulaşmasının ardından parseller oluşturulacak ve ardından ruhsatlandırma işlemlerine hızlıca başlayacağız. Bu arada hizmete alacağımız proje tanıtım ofisimizde de vatandaşlarımız bilgilendirilecek. Pandemi süreciyle birlikte piyasalarda yaşanan dalgalanmaların geride kalarak vatandaşlarımızı zorlamayacak imkanların oluşmasının ardından konut projemizi hızlı bir şekilde hayata geçireceğiz” dedi.

AĞAÇLANDIRMA SEFERBERLİĞİ

Hoş geldin bebek projesinin devamı kapsamında sürdürülen, ‘Her bebek bir fidan’ projesine değinen Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu, “Şuana kadar 1012 ailemize içinde bebek bezi, yumuşatıcı, ıslak mendil ve şampuan seti gibi çeşitli bebek bakım ürünlerinin yer aldığı çantaları hediye ettik. Dağıtım faaliyetleri İlçe Nüfus Müdürlüğünden alınan bilgilere göre sırasıyla malzeme tedariki yapıldıkça ailelerimize ulaştırılmaya devam ediyor. Projenin bir güzel tarafı da her bebek için bir fidan dikiyoruz. Fidan dikiminin personellerimiz tarafından başlamasıyla birlikte bu yıl içinde farklı türlerdeki 5 bin adet fidanı çocuk parkları ve şehrin muhtelif yerlerinde toprakla buluşturacağız. Daha yeşil, daha güzel bir Hendek için yeşili özenle korumaya, ciddiyetle ve hassasiyetle çalışmalarımıza devam edeceğiz” diye konuştu.

“TÜM HENDEK’İ KUCAKLAMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Görev süresinin 2.yılında yapılan hizmetleri Nisan ayında paylaşacaklarını anlatan Babaoğlu, “Bu iki yılda ekonomik kriz, pandemi, patlama ve sel felaketlerine rağmen yaptığımız çalışmalarla çok şükür büyük mesafe kat ettik. Biz birileri için değil, Hendek için mücadele ederken; iyi niyetimizden cesaret alıp her türlü kötülüğü yapmak için kendine görev edinenler maalesef bu 2 yılda hiç boş durmadı. 86 bin 612 Hendekli içinde; kendini özel sayan zümrenin her gün acaba bugün ne yapsak diyen algı operasyonlarına maruz kaldık, kalmaya devam ediyoruz. Bizle alakalı olsun olmasın, bizi sözde yıpratmak için akla izana sığmayacak yollara teessür eden kirli ittifakları hep birlikte izliyoruz.  Tüm Hendek’i kucaklamaya, tüm güzellikleri içinde barındıran sevgi ve kardeşlik ortamı içinde çalışmaya ve kötülük bekleyen tüm kötüleri yok saymaya devam edeceğiz. Karakterini satmış fitnecileri, algıcıları, tilkilik peşinde koşanları, olmayanlara var, var olanlara yokmuş gibi davrananlar bilsinler ki; bizim için yok hükmündesiniz. Kimse ne Hendek’ten ne de Hendekliden üstündür. 86 bin Hendeklinin hak ve menfaatlerini korumaya ve 86 bin Hendekli ile beraber bu şehri geleceğe taşımaya devam edeceğiz. Rabbim bizi fitne yapanlardan ve fitnecilerden korusun” ifadelerine yer verdi.

Yorumlar (0)