banner2

banner1

11.07.2020, 13:35

Hayatta kalmak…

Artık duyguları ifade edecek kelimeler bulmakta güçlük çekiyorum. Nasıl ifade edilir? Nasıl anlatılır bu acının yansıması? Hangi sözcüklerle kaybolup gidilir?

Havai fişek fabrikasında kalan patlayıcılar imha işlemi için taş kısığı mevkiine götürüldü. Kamyonetten taş ocağı çukuruna indirilirken bir patlama daha meydana geldi. Yine maalesef ki 3 askerimizi kaybettik. Kamyon şoförü de dahil olmak üzere 11 jandarma personeli yaralandı. Bununla birlikte geçen hafta yazımda bahsetmiş olduğum üzere havai fişek patlamasında ölenlerin sayısı da 7 kişi olarak belirlenmiştir. Şayet o da sigortasız çalışan yoksa…

Bununla beraber bakanımız fabrikanın izinlerinin iptal edileceğini söyledi. Hep tek taraftan bakmayalım şimdi de işveren tarafından soralım sorularımızı.

  • 3 ayda bir denetim yaptığınız, denetim sonuçları neticesinde üretimine izin verdiğiniz fabrikanın izinlerini neden iptal ediyorsunuz?
  • Bundan önceki patlamalarda ölenlerin ya da yaralıların sayısı yeterli değil miydi?
  • Patlama yeterli olmayıp, imha sırasında meydana gelen hadise çevresinde bu açıklamayı yapmak sorumluluğu ve gündemi işyerine yıkmak anlamına mı gelmektedir?

Farkında mısınız aslında ne kadar acı konular hakkında konuşuyoruz? Bir de geri kalanları düşünün. Neden, niçin diye sormadan edemiyorum. Ne için bunca mücadele ne için bunca koşturmaca? Cevap basit aslında, hayatta kalmak…

Ama onlar kalamadı. Birileri para harcamaya kıyamadığından önlem almadığı için. İşleri ehline vermedikleri için. Kazançlarını ihalelere, izinlere rüşvet vererek harcadıkları için. İnandıklarını söylediklerini dinden nasibini almayıp üstüne bir de bu kisve altında insanları zehirledikleri için. Vatan millet Sakarya diye diye önce vatanı milleti soyanlar yüzünden hayatta kalamadılar.

Çok hassas ve zor bir dönemden geçiyoruz. Her şey o kadar hızlı cereyan ediyor ki gündemi unutuyoruz. Daha dün sosyal medya kısıtlamalarını ve bunun ne anlama geldiğini konuşuyorduk. Patlamaları yaşadık. Belediye savaşlarını görüyoruz bir yandan. Ve Ayasofya’nın cami olması konusu… gündemimiz çok hızlı değişiyor. Ve bu değişen gündem üzerinden siyasi oyunlar oynanıyor. Olan kimlere oluyor derseniz zaten cevabı bellidir…

Selametle…

Yorumlar (1)
E.terzi 8 ay önce
Acaba yapılan bu denetlemeler sadece denetleme olsun diye mi yapıldı ????